Merhaba Arkadaşlar ;

Daha önce Gezi Yazıları başlığı altında Bahamalarda olan yaşantımızdan biraz bahsetmiştim.Bu seferde uçsuz bucaksız pembe kumsalları ve turkuaz sularıyla aklıma kazınmış olan Bahama adalarının sualtı yaşantısından bahsetmek istiyorum.Bahamalar dediğimiz zaman aklınıza Floridadan Küba`ya kadar uzanan 700 Ada ve 2000den fazla adacık ve kaya parçası gelsin.Chistopher Colombus bu adalara ilk ayak bastığı zaman Bahamanın sığı sularından o kadar etkenmişti burayı İspanyolca Sığı Su anlamına gelen Baja-Mar adını vermeyi uygun görmüş.Derin ve serin sulardan akıntılar ile sıcak ve sığı sulara gelen besin kaynakları ve yumurtalar bu verimli sığı sularda daha zengin bir fauna ve florası oluşmasına katlı sağlamış. Özellikle Nassau yıl boyu temiz ve yüksek sualtı görüşü ile ünlü bir nokta. Kasırga ve Fırtına zamanı sığı sular çok hızlı bir şekilde görüş kaybetse de kendisini çok hızlı bir şekilde toparlama özelliğine sahip.Bu arada sığı sular dediğime bakmayın hiç ummadığınız yerlerde 600-700metrelik duvarlarla karşılaşmanız mümkün.

Bahamalar`da yaklaşık 2 yıl çalışma imkanımız oldu.Bunun ilk senesi yaklaşık 10 ay boyunca Berry Adalar Grubuna bağlı Great Harbour Adasının bir kazası olan Stirrup Cay oldu.Sabah gün doğumu ile beraber uyanıp elinizde kahvenizle dalış merkezinize yürürken kıyıda size eşlik eden ve gün ışıması ile avlanmanın  sonuna gelen köpekbalıklarını izlemek bir dalış eğitmeni için güne başlamanın en güzel yolu olsa gerek.

İkinci noktamız ise Başkent Nassau oldu ama bu sefer biraz farklı olarak Nassau`da sabit değil haftanın belirli günleri dalış operasyonumuzu gerçekleştiriyorduk.Bu yazıda size iki nokta içinde tecrübelerimizi aktaracağım .

Bu adalarda bizi en çok zorlayan sert gel-git ler oldu. Bazen o kadar güçlü gelgitlerle karşılaşıyorduk ki karşı adaya yürüyerek gidebilecek duruma geliyorduk.Durum böyle olunca tekneyi dalışa çıkarmak imkansız oluyordu ama kıyı dalışı seçeneği herzaman kurtarıcımız olmuştu.Sezonu Kuru ve Islak sezon olarak ikiye ayırmak gerekirse Aralık ve Nisan aralığını daha az yağış alan kuru sezon olarak tanımlayabilirim. Su Sıcaklıkları bu aralıkta 22C ve 26C arasında oluyor .Islak ve Rüzgarlı hatta zaman zaman kasırgalı sezon Ağustos ve Kasım arası. Bu dönemde gökyüzünde serseri mayın gibi dolaşan yağışlı hava sistemlerini görmeniz mümkün.Eğer üstünüzden geçerlerse sistemin boyutuna bağlı olarak 5dk ile 15dk arasında yağış ve rüzgar bırakıp sonra hiçbirşey olmamış gibi yollarına devam ediyorlar .Bu dönemin su sıcaklıkları 25C ile 30C derece arasında oluyor.Kasırga dönemi çok sakin hatta yaprak bile kıpırdamayan havalar gördüğümüz oldu bunun sebebi kasırgaların çevredeki hava sistemlerini kendine çekip güçlenmeye ve büyümeye çalışması.Yani tam fırtına öncesi sessizlik. Kış sezonun en keyifli yanı EagleRay zamanı.Heryerden sürüler halinde çevrenizi saran ve dalış boyunca eşlik eden EagleRay sürüleri efsane dalışlar yaşatıyor.Sakin zamanlarda bu canlıları oyunlar oynayıp bir anda atlayıp zıpladıklarını da görebilirsiniz.

Bahamalara gelip büyük deniz canlıları ile dalış yapmadan dönme imkanınız yok . Neredeyse bütün Bahama adalarını kapsayan alandaki köpekbalıkları bugün koruma altında.Atlantik Okyansunda diğer karayip adalarında da Köpekbalıkları görmeniz mümkün ama söz konusu Bahama olunca bu ihtimal çok çok daha yüksek.Bunun sebebi  1993 ve 2011 yıllarında Bahama hükümetinin aldığı ve uyguladığı  çok sıkı avlanma yasakları. Bugün tahmini olarak yılda 100milyon köpekbalığı avlanıyor ve bu bilinçsiz avcılık sonucu bazı türler alarm vermeye çoktan başladı bile.Durum o kadar ciddi ki artık tek tek türleri koruma altına almak çözüm değil.Bütün ekosistemi koruma altına almak zorundayız. Ençok görülen köpek balığı türleri Reef Sharks , Lemon Shark , Bull Shark , HammerHead .Bunlar en sık gözükenler ama tiger shark ve başka türleride görmeniz mümkün.Bizim adanın çevresinde dolaşan bir ÇekiçBaşlı ( HammerHead ) köpekbalığı efsanesi vardı . Efsane olmasının sebebi 3m ye varan boyu ve yaraları ama bir kere suyun üstünde görmemizin dışında sualtında kendisine rastlamadım. Hollywoodün beynimize kazıdığı köpek balığı imajının aksine çok yanlış anlaşılmış canlılar.Eğer takip ederseniz genellikle Snorkelcilere ve surf yapanlara saldırdıklarını görürsünüz . Sebebi köpekbalıklarının en sevdiği besinler arasında FOK  olması ve bizimde yüzeykenden biraz Foka benzememiz .Bu sebeple biz tekneye snorkelci almıyorduk eğer resit olamayan genç dalıcılara eşlik etmesi gereken aile fertleri olursa maalesef tekne üzerinde bekliyorlardı.

Deniz İneklerini de atlamayalım. İnanılmaz dost canlısı ve sakin canlılar . Bir o kadar da komikler . Çoğu zaman kıyılarıma kadar gelip saatlerce durduklarını gördüm hatta fotoğrafını maalesef bulamadım ama tekne için kullandığımız tatlı su hortumu suya sarkmış ve ordaki suyu içerken yakaladık.

Sadece büyük deniz canlıları değil farklı türlerdeki mercan resifleri ve bu resifleri kendisine ev edinmiş olan diğer canlılarda bu zenginliğin bir parçası. Yüzlerce farklı türdeki yumuşak ve sert mercanlar rengarenk bir sualtı yaşamı sunuyor bize . Bu noktada doğa kendisini çok ince bir çizgide dengede tutmuşken bugün insan eli ile sebep olduğumuz  küresel ısınma bu hassas dengeye müdahale ediyor. Abaco Adası çevresindeki mercanlar hariç diğer noktalarda önü alınamayan mercan ölümleri gerçekleşiyor.Bahamanın  güneş ışınını verimli kullanmalarını sağlayan sığı suları bugün küresel ısınma ile daha hızlı bir şekilde ısınıp mercanlara uyum sağlama fırsatı vermiyor.Unutmayalım ki mercan resiflerini korumak geleceğimizi korumaktır. 250milyon yıldır bir çok canlıya ev sahipliği yapmış bu resiflerin yok oluşuna tanık olmak hesabını veremeyeceğimiz bir sorumluluk yüklüyor bize.

 

Batık severler içinde burası bir cennet. Eski dönemlerde bu suları iyi tanımayan ticaret gemileri ve savaş gemileri aniden çekilen sular ile beraber zor zamanlar yaşamışlar . Zaten gelgit ten kurtulsalar korsanlarla baş edemez olmuşlar . Buna çözüm olarak İngilizler korsanlara rütbe verip yanına çekmeye çalışmış . Bunun sonucu olarak teklifi kabul eden korsanlar ile etmeyen ve geleneklerini sürdürmek isteyen korsanlar arasında savaşlar yaşanmış.Ingilizlere karşı en büyük direnişi gösteren efsane korsan Black Beard öldürüldükten sonra parçalara ayrılıp her bir parçası aynı bir donanma gemisine asılıp sergilenmiş.Bu da Ingilizlerin bu denizlerdeki hakimiyetini artık iyice arttırmış.

Eğer bu bölgede dalış yapmak isterseniz benim tavsiyem Nassauyu tercih etmeniz.En kolay ulaşım Amerika üzerinden olacaktır.Miamiden 35dk lık bir uçak yolculuğu sonucu Nassau`ya varabilirsiniz.Nassau pahalı bir yer hatta genel olarak Bahama çok pahalı.Para birimi  Bahama Doları ama ABD Doları da kullanabilirsiniz.Yemek içmek konusunda farklı mutfaklardan seçenek çok ama çok seçiciyseniz bize en yakın mutfak olarak Yunan Restaurantları var . Genel olarak bütün karayiplerde olduğu gibi biraz yavaş işliyor herşey . Rahat insanlar hatta bazen rahatsız edecek kadar rahat olabiliyor. Geceleri geç saatlerde ara sokakları pek tavsiye etmem çok güvenli olduğunu söyleyemem . Eğer sorunuz olursa bana herzaman iletişimden ulaşabilirsiniz .

Size hersabah tanık olduğum  eşsiz Bahama gündoğumu ile veda ediyorum …

 

Keyifli Okumalar …

Yorum Yaz

Pin It