Merhaba Arkadaşlar ;

Okinawa yazısının ilk bölümünde adamın güzelliklerinden bahsetmiştim . Şimdi sıra bizi Okinawa’ya getiren asıl mesele olan sualtı güzelliklerinde . Bir dalış eğitmeni olarak tutkularımdan biri dalabildiğim kadar çok farklı noktaya dalış yapmak ve olabildiğince güzel hikayeler biriktirmek. Yaşlanabilecek kadar zamanım olursa da bu hikayeleri mahallenin çocuklarına anlatmak :))

Pasifik Okyanusu ve Doğu Çin Denizi arasında yerini alan ve 160 farklı adadann oluşan Okinawa hakkında biraz araştırma yaptığınız zaman rengarenk uzanan sonsuz resifler , duvarlar , mağara ve kovuklar görüceksiniz.Eğer şanslıysanız deniz tavşanları , kabuksuz salyangozlar , kaplumbağa , köpek balıkları ve bir sürü mükemmel canlı ile karşılaşabilirsiniz.Dalış noktalarının çeşitlilik göstermesine karşın genel olarak adanın Kuzeyindeki dalış noktalarına ilgi gösteriyor dalış merkezleri. Eğer FrogFish görmek isterseniz Nakayukui Point , Köpekbalığı çin Overhang Rock ya da inanılmaz resifler ve deniz atları için Manza DreamHole . Yani çeşitlilik çok . Sizin dalış seviyenize ve tecrübenize göre dalış merkezinde bir plan yapabilirsiniz.Eğer tarihe ilginiz varsa USS Emmons Batığı ilginizi çekicektir. ( Min 50 Dalışınız olması gerekiyor Emmons Batık Dalışı için)

Okinawa yılın büyük çoğunluğu dalışa uygun ama kışın Okyanus sıcaklığı 21 Derecelere kadar düşebiliyor. Yani kuru elbise tavsiye edilir . Yazın ise 30 Derecelere kadar yükseliyor bu sıcaklık.Dalış noktalarının  derinliği 10m – 50m arasında ve görüş yine döneme bağlı olarak 10m ile 40m arasında. Aslında beni etkileyen konulardan biri görüş oldu. Biz Akdeniz’de görüşün güzel olmasına alışkınız o yüzden başka noktalara dalışa gittiğimizde biraz görüş kötüyse hemen burun kıvırırz . Okinawa’da görüşün böyle güzel olması beni gerçekten şaşırttı. O yüzden eğer sualtı fotoğrafçılığı ile ilgiliyseniz eminim çok keyif alırsınız .

Dalışa doğru sezonda gitmek hem çeşitlilik hem dalış şartları açısından önemli .Temmuz ve Ekim arası Tayfun sezonu. Sürekli tropikal yağmurlar ve şiddetli rüzgar . Ekimden hemen sonrası içinde havalar tamamdır demiyorlar çünkü Donald Trump kabul etmesede Küresel Isınma diye bir gerçeklik var. Havalar stabil değil yani beklenmedik mevsim dışı ani rüzgarlar ve kötü hava şartları son yıllarda görülebiliyormuş.Mart ve Mayıs arası havalar biraz daha dengeli oluyormuş.Fakat en güzel dalışlarında fırtına dönemi olduğunu söylüyorlar.Sonuçta hergün ortalık fırtınadan yıkılmıyor mutlaka dalış için uygun günler var . Akıntı konusunda biz çok şiddetli akıntılarlar karşılaşmadık fakat bazı dalış noktalarında şiddetli akıntıların olduğunu söylediler. Eğer tecrübeli bir dalgıçsanız ve biraz kardiyo yapmak istiyorsanız seviyenize göre bu noktalara dalış yapmakta mümkün.Tabi sadece tekne dalışı değil o koskacaman kumsallardan da dalış yapabileceğiniz noktalar var . Tüplü dalışla ilgilenmeyenler için bu noktalar çok iyi çünkü Maske/ Snorkel ile bile bür sürü canlıyı keşfedebilirsiniz . Hatta söylediklerine göre bazı günler snorkelciler Scuba yapanlardan çok daha fazla tür görebiliyotmuş . Okyanus’ta olmanın güzel yanlarından biri de bu değil mi ? Ne zaman Nerede Ne çıkacağı hiç belli olmuyor.Ben Bahama’da dalıcılarıma resifte dalış yaptırırken meğer dalış yapmayan ailenin kalanı kıyıda deniz ineği ile yüzüyormuş . Biz is hiç nerdeyse hiçbirşey göremedik . Adalet mi ? Değil . Hele bu devirde genellikle Adalet değil zaten .. !! ( Kamu Spotu 🙂 Bu arada Şubat – Mart arası Kambur Balina Sezonu . Dalış yapmasnız bile turlara katılıp balinaları gözlemleyebilirsiniz.

Bizim Okinawa dalış hikayemiz de Jeju Adasında dalışta tanıştığımız Okinawa’da eğitmenlik yapan Alex adında bir arkadaşımızla başladı.Yaklaşık 5 yıldır bu bölgede eğitmenlik yapıyor ve sürekli çektiği güzel fotoğraflarla bizi kışkırtıyordu.Arkadaşınız eğitmen olunca biraz torpilli oluyorsunuz tabi . Bütün dalışlarımız boyunca bize rehber etti ve çok keyifli dalışlar yaptık.Ben USS Emmons batığını çok görmek istediğim için ilk gün programını batığa gitmek üzere yaptık.Batık merkez Naha’dan biraz uzak. Sabah erken saatte bütün ekipmanları araca yükleyip yola koyulduk . Sabah 09.00 gibi dalışa çıkacağımız limana vardık.Alex’in bir arkadaşının  teknesine malzemeleri yükleyip okyanusa açıldık.Batık kıyıdan çok uzak olmadığı için 15-20 dakikalık bir seyir ile tonoza ulaştık.

USS EMMONS ( DD-457 )

   Eğer batık dalışı yapıyorsanız tavsiyem mutlaka dalıştan önce batığı araştırın. Okyanusun altında yatan şeyin bir metal yığını değil bir hikayesi olduğunu ve yaşadığını anlayacaksınız . Bakışınız değişecek ve daha çok keyif alacaksınız.

Emmons adını Amerikan Amirali George F. Emmons’tan almış.Geminin suya iniş tarihi 23 Ağustos 1941 . Atlantik Okyanusunda , Akdeniz’de ve Pasifik’te hizmet vermiş 1942-1945 yılları arasında. Geminin uzunluğu 106 metre , 2.050 Ton ağırlığında ve çift pervaneli .

Görev süresi boyunca Amerikan bayrağı altında başkalarının savaşlarına burnunu sokup İskoçya – İzlanda , İtalya , Fransa hatta Kuzey Afrikaya bile gitmiş.1944 yılında silah bakımından biraz yenilenip Hawai Adalarına gönderilmiş.19 Mart 1945 senesinde Okinawa kıyılarını düşman!! gemilerinden temizleme görevi verilmiş. Taa ki ilk Kamikaze saldırısına maruz kalana kadar kıyıları  , kumsalları bombalama görevini devem ettirmiş. Japon Pilotları tarafından beş farklı Kamikaze saldırısına maruz kalmış Aktarılanlara  göre yine de yüzmeye devam etmiş ve sonu bombardıman ateşi ile gelmiş …  Batığa dalış yaptığınızda hemen dikkatinizi gemi ile beraber okyanusta yatan 60 denizcinin isimlerinin olduğu metal levha çekicektir.

Emmoms 2001 yılında bulunmuş ve dalışa açılmış. Bugün Kouri  Adası açıklarıda 45m derinlikte dalıcıları misafir ediyor. Derinlikten dolayı batığa iki dalış yapılıyor. İlk dalışta baş kısmı ikinci dalışta ise kıç tarafı olmak üzere.Kamikaze saldırından dolayı aldığı izleri görmek mümkün fakat ben çevrede hiç uçak parçası göremedim . Sonra öğrendim ki kamikazelerden sonra bir şekilde hayatta kalıp gemiyi yüzdürmeye devam etmişler . Pusula , Çan , zincir vs gibi ufak parçalar ise çok tan dalgıçlar tarafından yağmalanmış.Muhtemelen birilerinin evinde salonunda dekor olarak duruyordur şuan.Aynı Çanakkale batıkları gibi .

Emmons’a dalışlarımızı yapıp geri döndüğümüzde kıyıda benim birkaç yıl önce görüştüğüm bir dalış merkezinin aracını ve eğitmenlerini gördüm.Gittiğim beni neden o zaman işe almadıklarının hesabını sordum 🙂 Şaka tabi ki ama gidip tanıştım ayaküstü güzel bir sohpetimiz oldu . Meğer Türkiye’ye dalışa gelmek istiyorlarmış biraz bilgi verdim ve veda ettim.

Dalışın diğer günlerinde dalış merkezinin sahibi de bize katılıp biraz fotoğraf çekmek istedi .Bizde kırmadık 🙂 Bu sefer merkeze çok yakın olan limana gidip dalış yapacağımız tekneye katıldık.Birkaç farklı dalış merkezi vardı teknenin içinde. Böylece maliyetleri düşüyorlar sanırım.

Dalış noktalarına uzaklık ortalama 45dk ile 1 saat arasında değişiyor . Dalış teknesi içinde Japon dalgıçlar ağırlıktaydı . Düzenli ve disiplinli olmaları hoşuma gitti . Kerama adası çevresinde çok güzel resif dalışları yaptık . Sualtı yapısı bana Akdenizi anımsattı biraz.Kanallar , ufak kovuklar ve mağaralar . Bunun yanında bizde olmayan mercan resifleri . Dalışlar boyunca tekne hiç çapa atmadı  bende merak ettim dip yapısını korumak için mi diye . Bütün dalış merkezlerinin uyguladığı şüpheli ama amaç dip yapısını korumakmış .

Okinawa’daki mercan resifleri Avustralya’daki Great Barrier Reef ile karşılaştırılacak kadar güzel . Avustralya henüz dalmadığım için yorum yapmayacağım .Dünya’da keşfedilen 800 farklı Mercan türünün 200 kadarıyla Okinawa ‘da karşılaşmanız mümkün.Mercan resifleri ufak balıkrın yaşaması ve üremesi için gereken ortam . Hal böyle olunca resiflerin üzerinde farklı türlerde rengarenk balıklarla dalış yapmanız mümkün .

Okinawa’nın sualtı yapısını ve canlıları araştırıp korunmaları için kamuoyu yaratan bir kaç kurum var.Bir kısmı gönüllülerle çalışıyormuş . Mesela Kaplumbağaların korunması için gönüllülerin yerel halka ve balıkçılara eğitim verdiği NPO Sea Turtles Association of Japan.Bu kurumun amacı halkı bilinçlendirmek , eğitimler yapmak . Eğer balıkçılar kaza ile kaplumbağa yakalar veya hasta bir kaplumbağa ile karşılaşırlarsa kurum ile iletişime geçiyorlarmış .Bunun yanında 20 yıldır hizmet veren başka bir kurum ise Okinawa Churashima Foundation Research Center . Bu kurum daha çok mercan resifleri ile ilgili çalışmalar yapıyor .Ve yine amacı bölge halkını ve turizimcileri eğitmek . Çünkü biliyoruz ki bütün sorunların çözümü sorunu anlamaktan geçiyor . Sorun da İnsan . Projeler yapıp deniz temizlikleri yapıyoruz . Bunun yerine denizleri kirletmemeyi denesek ? Sırf para kazanmak uğruna turizm yapıcaz diye mercanların tahrip edilmesine izin veriyoruz . Bence  brifinglerimizi 5dk daha uzatıp mercanaların Dünyamız için öneminden bahsetsek . Tabi ki anlamayanlar çıkıcak veya önemsemeyenler çıkıcak maalesef . Ama bir kişi bile kazansak o gün bizim için güzel bir gün demektir . Gelecek için  birsey yaptık diyebiliriz .

Daha fazla fotograf ve turlerle ilgili detay icin instagram sayfasini ziyaret edebilirsiniz .

instagram/beediversdiving

Saygilarimla

ANIL AVCI

 

 

Yorum Yaz

Pin It