Meksika hakkında konuşulunca hep akıllara havada uçan kurşunlar , karteller ve uyuşturucu kaçakçıları geliyor ama durum Meksikanın tamamında böyle değil. Bu yazımda benim en sevdiğim yerlerden biri olan Meksikanın Yucatan yarımadasındaki Cozumel adasından bahsetmek istiyorum. Cozumel Meksika`nın Karayip kıyılarına bakan doğu yakasında geçim kaynağı turizm ve özellikle dalış ve Snorkeling olan bir ada .

Eğer dalgıçsanız ve Cozumel`deydeyseniz kendinizi cennette hissedebilirsiniz. Kıyı boyunca yürürken burnunuza gelen iyot kokusu ile karışmış Meksika yemeklerinin kokusu ve sıra sıra dizilmiş dalış merkezleri sizi mutlu etmeye yetecektir.Bahsettiğimiz ada aslında çokta büyük bir ada sayılmaz .46km uzunluğunda ve 14km genişliğinde pek bir yükseltisi olmayan bir Karayip adası Cozumel.Ekonomi genel olarak sırtını Cruise gemilerine dayamış durumda . Öyleki adada halihazırda 2 adet port bulunmakta ve hemen her gün 4-5 adet Cruise gemisi misafir etmektedir.Hayalinizde canlanması için bir örnek vereyim.Bizim çalıştığımız geminin kapasitesi 8.800 kişi . Diğer şirketlerin ortalama bir Cruise gemisi içinde 4000 -5000 kişi diyebiliriz . İşin matematiğini size bırakıyorum .

Cozumel Tropikal iklime sahip ama bazı sınıflandırmalara göre tropikal iklimin tam sınırında . Yağmur sezonu çok uzun neredeyse yılın tamamını kapsıyor.TEylül ve Ekim ayları yağışın en fazla olduğu aylar. Tropikal ülkelere göre kısa sayılacak bir kuru sezonu var. Şubat ayından Nisan ayına kadar . Ama kuru sezonda da hatırı sayılır bir derecede yağmur alıyor.Rüzgarın sert olduğu zamanlarda oluyor hatta birkaç kez sahil güvenlik tarafından güvenli bulunmadığı için bütün dalış faaliyetlerimizi durdurmuşlardı.Ama şanslıyız ki dalış dışında da yapacak bir sürü aktivite var . Benim en keyif aldığım şeylerden biri emekli memur gibi bir kafeye oturup kahve içerken yerel halkı gözlemlemek.Bunu yapmak içinde ana caddelerden çıkıp büyük zincir kahve dükkanlarına hiç bulaşmadan sadece yerel halkın takıldığı mekanları seçmek.Eğer kahve sevmiyorsanız Meksika Kahvesi deneyebilirsiniz. Yani Tekila .

 

Bu Fotoğraf tam da havanın kötü olduğu bir gün Cozumelde beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın bizi tekilanın hammaddesi olan Agave tequilana bitkisinin yetiştiği bir tarlaya götürüp tekila içme dersi aldırdığı zaman çekilmişti.Çünkü Meksikalı arkadaşlarımıza göre biz tekila içmeyi bilmiyormuşuz :)) O gün nereye gitsek elimize farklı marka bir tekila tutuşturuldu ve tekilanın tarihinden başlayıp bu işi hala yapan köklü ailelerin detaylarına kadar bir çok bilgi aktarıldı.O güne dair aklımda pek az şey kaldı ama bu konu hakkında da bir yazı yazmayı düşünüyorum .

Eğer bisiklet sürmeyi seviyorsanız adanın hemen yerinde bulabilceğiniz bisiklet kiralama mağazalarından bir bisiklet kiralayıp adayı keşife çıkabilirsiniz.

 

 

Şehir merkezi çok geniş bir alana yayılmıyor ve bütün ilgi kordon boyunda toplanmış durumda . Özellikle alışveriş yapmak için bir çok seçenek mevcut.Bu kadar Cruise gemisi demek bir sürüde denizci demek . Genellikle kulaktan kulağa bilgilerle en ucuz marketler ve restaurantlar bütün crew arasında hızlıca yayılır . Bir çok restaurant ve mağaza bize indirim yapar . Ama bizim bir avantajımız vardı ki herşeyi kolaylaştıran .O da tam da Cozumel doğumlu olan bizimle çalışan eğitmen arkadaşımız.Bize gerçekten hem ucuz hem kaliteli yerleri tarif ediyordu . Hatta bizim arabada kokoreç usulu 1 Dolara Taco satan bir yer tarif etti. Dalıştan sonra oraya uğramak rutin olmuştu bizim için.

Meksika insanları gerçekten çok güleryüzlü ve sıcak kanlı insanlar . Pazarlık konusunda iyiyseniz mutlaka şansınızı deneyin bence başarılı olursunuz .Fiyatlar genel olarak çok pahalı değil ama turistlik yer olmasından dolayı anakaraya kıyasla biraz daha yüksek . Son zamanlarda TL deki değer kaybı sebebiyle maalesef biraz daha pahalılaşmış oldu .

Cozumelin sevdiğim diğer bir yanı bana çokça Akdenizi hatırlatması oldu.Özellikle ara sokaklarda yürürken beyaz evler ve dar sokaklar kendimizi evde hissettiriyordu.Bu arada eğer kendinizi evde hissetmek isterseniz kordon boyunca yürürken işletmecileri Türk olan restaurant ve hediyelik eşya satan yerlerde bulmanız mümkün.Ben nazar boncuğu satan bir dükkan görünce hemen içeri girdim ve sahibi bir Türk Vatandaşıydı.Genellikle eski Cruise çalışanlarının bazı fırsatları değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan işletmeler.

Dalıştan ayrıca bahsedeceğim ama genel olarak dalış merkezleri yukarıdaki formatta . Yani hem kıyı dalışı hem tekne dalışı imkanı sağlıyor.Biz ağırlıklı olarak kurs yaptığımız için kıyı dalışını tercih ediyorduk . Dalış arasında rahatça öğrencilerinizle konuşmak için çok keyifli bir ortam sağlıyor. Bir çok dalış merkezinin restaurant ve bar serviside var . Yani yanınızda dalış yapmayan bir arkadaşınız varsa emin olun o da sıkılmayacaktır.

Son olarakta dil konusu . İngilizce fazlasıyla yeterli oalcaktır Cozumel için ama geziden daha da keyif almak ve biraz daha faydalı hale getirmek için biraz İspanyolca öğrenmek güzel olur .Artık youtube ve çeşitli uygulamalar ile basit anlamda dil öğrenmek çok kolaylaştı .Şimdilik hoşçakalın bundan sonraki yazıda Cozumelin sualtı güzelliklerinden bahsedeceğim .

Okuduğununuz için Teşekkür Ederim

Görüşmek Üzere

 

 

Yorum Yaz

Pin It