Merhaba Arkadaşlar ;

Yoğunluktan dolayı bir süredir blog ile ilgilenemedim . Şimdi bazılarınız diyecek ki ; ya ne yoğunluğu tatil gibi işin var , sudan çıkmıyorsun birde yoğunum diyorsun.Valla yoğunum . Sevdiğim işi yaptığım için yoğun olduğum zamanlarda da keyif alabiliyorum ama gün sonunda yatağa yattığında yorgunsan yorgunsundur !!

Aslında bugün şuan çalıştığım organizasyondan bahsetmek istiyorum. Hepimiz az çok dalış merkezlerinin nasıl çalıştığını biliyoruz . Ama insanlara Cruise Gemisinde dalış eğitmeniyim deyince bi nasıl yani !! yüz ifadesi oluyor . Merak etmeyin şirkette çalışmaya başladıktan sonra bile tam olarak neler olduğunu anlamak zaman alıyor . Çünkü çok büyük bir operasyonun parçası oluyorsunuz bir anda .

 

Royal Caribbean Cruise Line ile ikinci kontratımın içindeyim şuan . Karayiplerde seyir yapan Bahama’ya kayıtlı Allure Of the Seas adlı gemide dalış eğitmeniyim.Dalış okulu olan gemi sayısı az Sadece Karayiplerde ve bazı özel noktalarda seyir yapan gemilerde dalış merkezi var .

Allure of the Seas 225.282 Gross Ton ağırlığında ve 361metre uzunluğunda. 6.780 Misafir ve 2.200 mürettebat kapasitesine sahip . Seyir hızı 22 Knot max hızı 24 knot .Ufak bir kasaba gibiyiz yani . Biraz daha detaylandırırsak ; Gemide Bir hafta içerisinde ; 18.000 dilim pizza , 10.200 şişe bira , 2.225 Şişe Şarap , 550 Şişe Vodka , 770 Kg Kahve , 9000 Kg papates … tüketiliyormuş . Liste uzun ama gemi envanterine girmek için uygun zaman değil .

Gemide Mürettebat için ayrılmış sosyal alanda var . Spor Salonu , Cafeler ve Barlar . Kütüphane ve internet odası gibi . Aslında gayet güzel düşünülmüş alanlar . Sürekli olarak etkinlikler yapılıyor . Hatta öyle ki bu hafta The Voice Allure – O Ses Allure yapıldı ve birinciye 500 Dolar ödül verildi . Ve Televizyonda gösterildi . Televizyon dediğim odalarımızdaki televizyonlarda bizim içinde özel kanallar var . Film kanalları – Gemi Aktiviteleri vs gibi . Birkaç tane müzik grubumuz var bazen güzel konserler veriyorlar . Film geceleri yapılıyor . Yani gemide bir sosyal hayat oluşturulmuş . Herkez aynı yemekhaneyi kullanıyor , kaptan dahil . Kaptanımız yolda gördüğünüzde yanına gidip başgan nabıyon diyebileceğiniz bir adam . Kocaman sakallı bir kaptan.

Şirkete ilk geldiğimizde bizi bir sürü eğitim karşıladı . İlkyardım ve Kurtarma becerilerinin sürekli olarak güncel kalmasını istiyolar . Bu sebeple herhafta eğitimler alıyoruz . Bunun dışında gemicilik eğitimleri , panik yönetimi eğitimleri gibi bir sürü farklı eğitim programına dahil ediyorlar.Genellikle keyifli geçiyor eğitimler . Ayrıca her hafta acil durum tatbikatları yapılıyor.

 

Dalış eğitmenliğine gelirsem . Şirket kurumsal olduğu için departmanlara ayrılmış . Biz Dalış eğitmenleri olarak Shore Excursion birimine bağlıyız . Bu departman gemideki bütün turların ve organizasyonların yönetildiği , satışının ve pazarlamasının yapıldığı yer . Biz de dalış olarak bir aktivite olduğumuz için buranın bir parçasıyız. Bunun dışında Miami ‘de merkez ofiste Dalış eğitmenlerinden sorumlu olan çalışanlar var . Bunlar şirkete eğitmen olarak başlamış uzun yıllar çalışmış sonra GreenCard vs ile Amerika’da oturum almış kişiler . Yeni malzeme alımları , eldeki malzemelerin bakımları vs ile ilgili ihtiyaçlarımızda merkez ofis ile iletişime geçip halldetmeye çalışıyoruz .

Peki ya işleyiş . Allure of the Sea 7 günlük seyirler yapıyor. Üç farklı rota izliyoruz.Hepsi Miami’den başlıyor . Bu rotalar içinde ziyaret ettiğimiz ülkeler ; Haiti , Bahama , Mexico , Puerto Rico , Jamaika , Saint Marteen , Saint Kitty ve Nevis var . Çok yakında ST Thomas , Honduras ve Mexico ve Bahama‘da yeni noktalar başlıyacak. Bunun bizim için anlamı her gittiğimiz ülkede bir dalış merkezi ile çalışıyoruz demek . Sürekli olarak maillerle birbirimizi güncelleyip , hava durumunu kontrol etmemiz gerekiyor . Gittiğimiz yerlerde dalış noktalarını az çok öğrenmemiz gerekiyor çünkü her seferinde ya burası neresiydi demek için vaktimiz olamayabiliyor.

Gemide 15. Katta bir PADİ Dalış Merkezimiz var . Eğitimler için kullanabildiğimiz iki adet havuzumuz ve ufak bir sınıfımız var . Kursiyerler genellikle önceden rezervasyonlu geldiği için biz E- Learning gönderiyoruz . Yani gemiye geldiklerinde teorik bölüm ve sınavları bitmiş oluyor . Eğer gemide katılmak isterlerse kitap veya online materyal seçenekleri ile kursa dahil ediyoruz . İkinci ve Üçüncü günler öğrencileri havuza alıp sığı su çalışmalarını bitiriyoruz . Sonra da gittiğimiz ülkelerde dalış merkezlerinin imkanlarını kullanıp kurslarımızı bitiyoruz. Sadece kurslar değil tabi lisanslı dalıcılar için Keyif dalışı , sertifikası olmayanlar için DSD programı ve Deneme dalışlarıda yapıyoruz . Bazı günler gemiden 40 dalgıç ile çıkıyoruz . Dalış merkezleri bizim için 2-3 tekne çıkartıyolarlar . Buna alışmak biraz alıyor çünkü işin içinde insan faktörü var . Her dalış merkezinin huyunu bilmek gerekiyor . Karayip halkı biraz … geniş .. Çalışmayı sevmiyor demeyim ama yoğun çalışmayı sevmiyor . Bu sebeple her bir dalgıcın Tıbbi Beyanı , Evrak işleri, ekipmanı ile ilgilenmek gerekebiliyor . Bunun yanında tabi ki her dalış merkezi bize destek için eğitmenlerinden takviye de veriyor . İşimiz bittiği zaman bizi tekrar gemiye bırakıyorlar

Seyir halinde olduğumuz günlede de havuzda yaptığımız demo dalışlara çok ciddi bir talep oluyor . İlk gün genellikle kontejyan doluyor . 30 dk lık bir program . 15 dk brifing 15 dk havuz içinde yüzmece . Ufak oyuncaklar ile oynuyoruz . Bunun için birçok dalış merkezininde denizde yaptırdığı Deneme Dalışından daha yüksek bir ücret ödüyorlar. Haftanın bir günü 1 saatlik bir -Maske /Snorkel eğitimi yapıyoruz . Hayatlarında hiç maske ile sualtına bakmamış insanlar geliyor .Bana nedense çok ilginç gelmişti belki çevremde hiç olmadığı için . Onlara snorkelden bahsederken dört gözle dinleyip yaptımız herşeyi tekrar ediyorlar. Bunların yanında bazen özel isteklerde geliyor . Geçen gün Amerikalı bir bürokrartın 3 çocuğuna özel deneme dalışı yaptırdım . Korumaları uzaktan herşeyi takip ediyordu . Kraliyet ailesi gibi havuzun yanına geldiler bende onları en sevdiğim benimle bir sürü dalış yapmış olan yırtık dalış elbisem ile daldırdım . Çok keyifliydi çünkü çocuklar çok yetenekliydi . Çıkınca ailelerine çocuklarının çok yetenekli olduğundan bahsettim onlarda bana bir kaç tekne tekneleri olduğunu çocukların genelde okyanusta vakit geçirdiğini söylediler . Tamam dedim 🙂

Umarım Cruise Gemisinde Dalış Eğitmeni olmak hakkında biraz fikir sahibi yapmışımdır sizi .

Teşekkür ederim 🙂

Aşağıda çalıştımız bir kaç dalış merkezinin fotoğrafı var . Gemi ile ilgili daha fazla fotoğraf koymak istedim ama gerçekten vaktim yoktu . Artık başka zaman 🙂

Yorum Yaz

Pin It