Merhaba Arkadaşlar  ;

Dalış dediğimiz zaman Güney Kore’nin akla ilk gelen isimlerden olmadığı kesin ama Uzak Asya’da farklı bir tecrübe edinmek isteyen dalıcılar için mutlaka keşfedilmesi gereken bir nokta.  Bu yazımda Güney Kore’nin en çok tercih edilen tatil ve dalış bölgesi olan Jeju Adasının sualtı güzelliklerinden bahsedeceğim .  Anakarada bulunan dalış noktalarından farklı olarak Jeju gerek su sıcaklığı gerek canlılık çeşitliliği olarak bir adım daha önde duruyor.

(  Başlıkta neden deniz kızlarının Yuvası dediğimi aslında eski yazılarımda yazmıştım. Jeju Adası uzun yıllardır bu sulardan geçimini sağlayan Haenyoe Dalgıçlarıyla biliniyor )

Güney Çin Denizinden gelen sıcak su akıntıları ile Soğuk Pasific akıntılarının kesiştiği bir noktada olan JeJu Adası özellikle son 15 yılda ısınan sularında etkisiyle SubTropical sularda görmeye alıştığımız canlılara da ev sahipliği yapıyor . Bunların içinde Hint Pasifiği denilen bölgede görülen ŞişeBurun Yunus Balığı da dahil.

Yaz Sezonu olarak kabul edilen Haziran – Ağustos ayları arasında su sıcaklıkları 21c ile 29c arasında değişiyor.Bu bölgedeki su sıcaklıkları hava sıcaklıklarından bağımsız olarak akıntılar tarafından belirleniyor .Kış su sıcaklıkları ise 13c ile 16c arasında değişiyor. Bu sebeple Kuru Elbise olmadan dalış yapmak imkansız .

 

Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi bazı Coral türleri insan boyutlarında !! Hatta bazı yumuşak mercanlar o kadar büyük boyutlardaki Güney Asya veya Atlantik de bile bu boyutlara mercanlara rastlamadım.

Güney Kore yüksel enlemlerde konumlanmış olmasına rağmen Güney Çin Denizi tarafından ısıtıldığı için geniş bir canlı çeşitliliği sunuyor dalıcılara. Sualtında görüş sezona göre değişiklik göstersede iyi dönemlerinde 15m-20m  olabiliyor.Yağmur sezonunda bu görüş bir hayli düşüyor .

Dalış noktalarının çoğunda akıntı var bu sebeple genellikle akıntı dalışı yapılıyor ve dalışın bittiği noktada tekne bizi karşılıyor . Akıntının çok şiddetli olduğu durumlarda tecrübesiz dalıcılarımız için adanın iç kesimlerinde korunaklı kalmış noktaları tercih ediyoruz .

Eğer benim gibi deniz tavşanı aramaktan keyif alıyorsanız Jeju’yu mutlaka seversiniz . Volkanik kayaların üzerini tamamen kaplamıs mercanlar ve yosunlar arasında bu ufak rengarenk canlıları bulmak ve fotoğraflamak dalışa ayrı bir değer katıyor.Buna benzer şekilde kayaların ve duvarların tamamen mercanlarla ve yosunlarla kaplandığı dalış noktaları Dünya’da sayılı . Bir çok farklı türde  mercan görmemiz mümkün bu dalışlarda . Bunların arasında Stony corals, black corals, ve Sea fans lar çokça gördüklerimizden.Aslında Güney Kore genel olarak 92 farklı türde mercan ve anemone mevcut ve bunların 60 kadarını Jeju’da görmeniz mümkün. Genel olarak 3m ile 30m arası derinliklerde dağılmış durumdalar.

Jeju anakarasının haricinde çevresindeki ufak adalarda da dalış yapma imkanınız var . Bunların arasında en çok tercih edilenleri Beomseom (범섬),  Munseom  (문섬)  Seopseom / Supsum (섶섬) . Biz dalış merkezi olarak faaliyetlerinizi Jeju anakarasında bulunan Seogwipo’da gerçekleştiriyoruz .

Su sıcaklıklarındaki değişimin sualtında meydana getirdiği değişiklik gerçekten şaşırtıcı . Daha da şaşırtıcı olan bu değişimlerin bir insan yaşam süresinde dahi gözle görülebilecek kadar hızlı olması . Ürkütücü !! Okuduğum kadarıyla daha 30 yıl öncesine kadar dev yumuşak mercanlar görmek imkansızken son 15 yılda bu mercanlara rastlamak sıradan bir hale gelmiş. Bu bölgenin Küresel Isınmadan en çok etkilenen bölgeler arasında olduğunu söylüyor araştırmalar. Su sıcaklıkları son 50 yılda 1.5c arttığı söyleniyor. Yani Dünyanın geri kalanına kıyasla 3 kat daha fazla bir artış .Güney Kore hükümeti bu konu ile ilgili  bir çalışma yapmaktan uzak gibi duruyor . Seogwipo Bölgesi Koruma altına alınmış olunsa da sahada bunu görmek imkansız .

Okyanuslarda yaşayan canlıların çığlıklarını duyamıyor olmamız onlarında acı çektiği gerçeğini değiştirmiyor. Artık tümüyle okyanusların attığı çığlığa kulak verme zamanı geldi de geçiyor.Yoksa önce yunuslarımız ardında da diğer bütün canlılar birer birer bizi terk edecek .

Kalın Sağlıcakla

Yorum Yaz

Pin It