Merhaba Arkadaşlar

Dalış ile biraz içlidışlı olan herkes Tayland , Filipinler gibi Güney Asya ülkelerinde dalışın popüler bir spor olduğunu bilir ama konu Japonya , Güney Koreye gelince bu tarafları bilmeyenler için dalış pek kafamızda canlanmıyor. Sebebi ise bu ülkelerin Dünyaya kendilerini Turizmden daha çok teknoloji ve sanayi ile tanıtmaları.Fakat dalış sektörü Korede büyüyen bir market . Hatta Covid sürecinde bile Kore`de dalış malzemesi satışlarında %4lük bir artış yaşanmış.

Benim Güney Korede ilk faaliyetlerim aslında biraz daha öncelere dayanıyor.Koreye ilk gelişimden (2015 ) önce internetten gözüme kestirdiğim dalış merkezlerine email göndermeye başladım.Aslında çalışmak için Palau`ya gidiyorduk ve gitmeden Seoulda biraz zaman geçirecektik.Benim amacımda acaba bu süre zarfında birkaç dalış merkezi ile iletişime geçip bir bağ kurabilir miyim idi . Genel olarak gittiğim yerlerde dalış merkezlerini ziyaret etmeyi seviyorum . Aynı mesleği yapan farklı ülkelerdeki farkı insanlar farklı bakış açıları kazandırabiliyor.Gönderdiğim mesajlardan birine çok hızlı bir şekilde ilginç bir cevap geldi. Cevap Seoulun en başarılı dalış merkezinden ve Türkiye`ye gelmek istediklerini yazıyordu.Bizde davet ettik ama işin aslı bana o zaman lafta kalır gibi geliyordu.İki gün sonra başka bir mesaj uçak biletlerini aldıklarını ve konaklama konusunda tavsiyelerimizi soruyorlardı.Ve o zaman başlayan bu dialog bugün hala profesyonel bir anlaşma ile devam ediyor.

Asyalı dalgıçlarla ilgili kısmen anlaşılabilinir bir önyargı var.Bunun sebeplerinden biri ucuz ve yakın olduğu için insanların Güney Asya ülkelerinde uyduruktan 1-2 günde dalış eğitimi almaları. Fakat burada gözlemlediğim eğer insanlar burada eğitim alıp dalışa oralara giderlerse durum daha farklı oluyor.Güney Korede dalış sektörünün başını eğitim ve dalış malzemesi alıyor.Kurs yapan dalıcıların çok büyük bir kısmı kursu bitirdiği zaman şahsi maske - paket ve bilgisayarını almayı tercih ediyor.Maske konusuna yüz şekillerine daha uygun olduğu için Asyada üretilen markaları tercih ediyorlar.Eğitime devam etmeye de özen gösteriliyor . Burda sadece benim düşüncem biraz aceleci davranıp basamakları hızlı çıkmak istıyorlar o yüzden her kurs sonunda bir frenleme konuşması yapmak zorunda kalıyorum.

 

Yukarıda gördüğünüz ofiste çektiğimiz bir fotoğraf . Charlie dalış merkezinin sahibi . Dalış eğitimleri başlangıç seviyesi için dolu dolu 1 haftamızı alıyor.Teorik çalışmalar yukarıdaki sınıfta ordan da sınırlı su çalışmaları için havuza gidiyoruz . Havuz ile ilgili seçeneklerimiz var . Bir tanesi dalış merkezinin hemen çok yanında bizimde kayıtlı olduğumuz Jamsil havuzu.Ya da biraz daha eğlenceli ve gezmeli olsun istersek Asya`nın en derin havuzuna (26m) gidiyoruz.Bu havuzların özelliği sadece dalgıçlara açık olması ve yanınızda bir eğitmen olmadan havuza girememeniz .Bu şekilde olunca havuzda herkes daha organize ve düzenli davranıyor.

Güney Kore iklimi Türkiye ile palalel olduğu için kış mevsiminde de dalışların devam etmesi ve sektörün sekteye uğramaması için kurslarımız içinde Kuru Elbise oryantasyonu ve sonrası Kuru Elbise Uzmanlığı kursları yapmayı tercih ediyoruz . Özellikle Covid zamanı insanlar Güney Asya ülkelerine dalışa gidemediği için kendilerine yatırım yapıp kuru elbise ve ekipman almayı tercih etti.Bunun bize dönüşü çok pozitif olacakken covid bir atak yaptı ve faaliyetlerimiz askıya alındı . Bu biraz dalgalı aslında yani bir açık bir kapalı durumdayız ama şuan iyileşme yolunda ilerliyoruz.

Sığı su çalışmaları bitti şimdi sıra açık deniz çalışmalarında. Burda iş biraz organizasyona dönüşüyor. Seoul`un denize kıyısı olmadığı için 25-30dk lık bir uçuş ile Jeju Adası ve ya Illeung Adası tercih edebiliyoruz . Ya da araç ile doğu kıyısına gidip dalış yapabiliyoruz.Doğu kıyısı aslında gayet kullanışlı hatta sabah çıkıp öğlen olmadan suya girmeye hazır duruma geliyoruz.Havuzda yapılan kuru elbise pratiklerinin kışın faydasını burada görüyoruz .

Genellikle açık deniz çalışmalarında yanımızda sertifikalı dalıcılarda oluyor. Biz kurslarla ilgilenirken başka bir arkadaşımız dalıcılara liderlik yapıyor. Genellikle bir kaç asistanda bize eşlik ediyor. Daha önce kuru elbise tecrübesi olmayan insanlar için kışın dalış yapmak imkansız. Türkiye ile kıyaslarsak nedense 29 Ekim geldiği zaman dalış sezonu bitmiştir gibi bir algı oluşuyor. Halbuki biten dalış sezonu değil ıslak elbise sezonudur.Koşullara göre doğru ekipmanları seçip 12 ay boyunca dalışlara devam edebiliriz .Tabiki üşenmeyip ve gerekli olduğunun bilincinde olup eğitimleride aksatmamak lazım.Değişik koşullar yeni tecrübeler farklı eğitimler gerektirebilir .Güvenlik herşeyden önce gelir , bilinçli olmakta güvenli olmanın başlıca gerekliliklerinden .

Bizim buradaki varlığımız aslında daha çok Güney Korede yaşayan yabancılar üzerine odaklı . Heejung Korece konuşan dalıcılarla ilgilenirken ben yabancılarla ilgileniyorum.Charlie ile eskiden olan tanışıklığımız ve buraya gelip gittikçe dalış merkezinde arasıra yardım etmem orta noktada buluşmamızı kolaylaştırdı . Çünkü biz BeeDivers Diving olarak aslında NBDivers ile karşılıklı çıkar anlaşması içerisindeyiz. Bu arada geçtiğimiz yıllarda biz hala Türkiyedeyken 2 kere Koreden gelen dalış gruplarını misafir ettik ve kurduğumuz bu bağlantılar sayesinde bir sezonda ortalama 200 Koreliye dalış yaptırdık ve eğitim verdik. Bütün bunlarda bizim aslında daha burada olmadan buradaki bağlantılarımızı güçlendirdi.

Güney Korede yapılan dalış fuarından bir fotoğraf yukarıda . Bir kaç yıl önce NBDiversın yanında ufaktan Türkiye tanıtımları yaparken bir Dalış - Turizm Dergisinin dikkatini çektik . Biraz konuştuktan sonra bizden Türkiyede dalış hakkında bir makale yazmamızı istediler . Ve yazımız dergide yayınlandı.Bunun üzerine başka dalış merkezleri de bizimle iletişime geçip Türkiye`ye tur yapmak için bilgi istediler .

Yapmamız gereken farklı ülkelerin dalış sektörlerini araştırıp oradaki insanlara ulaşıp ülkemizi tanıtmak.Gezerken sadece bir göz atmak için bile olsa dalış merkezlerine girip bakın derim eğitmen arkadaşlarıma .Çok değişik yaratıcı fikirler görebilirsiniz ve kendi işlerinizde uygulayabilirsiniz .Birşey yıllardır aynı şekilde yapılıyor diye tek doğru olmaz zorunda değil.Çok yaratıcı fikirlerle karşılaşabilirsiniz .Biz buradaki faaliyetlerimize devam ederken bir gözümüzde Asyada olacak. Çünkü Karayipler 2021 için zaten siyah ışık yaktı bile. Bu yıl karayipler yok bu sebeple yavaş ama kararlı ilerlediğim Kurs Direktörü hedefi için biraz Güneydoğu Asya biraz burası olacak şekilde planlamaya çalışıyorum.Büyük hedef Türkiyede dahil olmak üzere birkaç ülkede BeeDiversDiving görmek . Hayal kurmak bedava :))

Eğer sorularınız ya da merak ettikleriniz varsa bana herzaman sosyal medya ya da mail ile ulaşabilirsiniz .

Kendinize çok iyi bakın

 

Yorum Yaz

Pin It