Merhaba Arkadaşlar

Umarım herkes çok iyidir . Malum Kuzey yarımkürede kış mevsimi . Bizde dahil olmak üzere sosyal medyaya kar fotoğrafı atmayanı dövüyorlar . Biz bu akıma son birkaç yıldır katılamadığımız için bu sefer biraz daha heyecanlı katkı sağladık fakat gelen mesajlardan gördüğüm kadarı ile Güney Kore`de kar yağmış olması bazı arkadaşlarımı şaşırtmış. Ülke adının içinde Güney kelimesi geçtiğinden dolayı olacak Güney Kore sıcak bir ülke olarak hayal ediliyor fakat hiç değil .

Coğrafi açıdan kıyaslarsak yukarda işaretlediğim gibi Güney Kore ve Türkiye yaklaşık olarak aynı enlemlerde bulunmaktadır. Yani her iki ülkede orta kuşakta konumlanmış dört mevsimide yaşayan ülkelerdir.Güney Korede kışlar uzun ve özellikle kuzey ve iç kesimlerde soğuk geçiyor . Biz Seoul`da geçen hafta sıfırın altında 17 dereceleri gördük .Yaz mevsimi çok sıcak ve kısa . Kısa olmasının sebebi tam yaz mevsimlerine denk gelen yerel olarak Changma olarak adlandırılan bir Muson dönemi var. Hava sıcak ama bitmeyen bir yağmur bir yağmur yağışı . Genellikle Temmuz ayında başlıyor ve bir ay kadar sürüyor. Koredeki muson yağmurları bir zaman sonra yorucu oluyor çünkü hava sıcak ,  aşırı nemli ve durmayan bir yağmur.Bununla da bitmeyip temmuz ayından Eylül ayına kadar süren bir tayfun sezonu var . Bu süre içerisinde her yıl 1-3 arası şiddetli tayfun kıyılara vuruyor. Tayfun , Kasırga gibi oluşumlar kara üzerinde fazla ilerleyemediği için ülke içlerine çok giremeden güney adalarını ve kıyı kentlerini etkiliyor. Akdeniz ikliminden farklı olarak Kore yazları yağışlı kışları daha kuru geçiriyor.

Bu da kar yağdığını kanıtı 😉 Yalan yok kış mevsimini özlemişiz ama bu sefer çok hızlı ve etkili geldi . Evde oturken bir anda fark ettik ki kar yağmış hatta Seoul beyaz olmuş bile.Zaten gitmemiz gereken yolu uzatıp kendimizi Seoul Forest Park`a attık. Seoul Park şehrin içerinde sizi şehirden bir tık uzaklaştıran bir alan . Japon Bahçeleri iyi kıyaslanamaz bence ama geniş bir alanı kapsıyor. Tam iş çıkış saati olduğu için trafikte yolda kalanlar ve aracını kaygan zeminde kontrol edemeyelerin ufak çaplı kazaları sadece bize özgü manzaralar değil tabi .

Tabi kar çok fazla yerde kalamıyor . Hatta bu sefer ilginç şekilde kar yağdıktan sonraki gün hava sıcaklığı 10-12 derecelere kadar yükseldi ve birçok yerde kar çok hızlı bir şekilde eridi. Ani derece değişiklikleri bizim pek işimize gelmiyor aslında . Malum Covid sebebi ile dalışlarımız çok limitli hatta zaman zaman dalış merkezi ve birçok diğer işletme kapatmak zorunda kalıyor. Ama Korenin güzel yanı Buz Dalışının çok populer ve keyifli olması .  Ama bu dalışlara başlamamız için buz kalınlığının 40-50 cm olması gerekiyor . Havalar böyle giderse bu seviyeye ulaşmamız için 1 ay daha gerekecek gibi.

Amacımız Seoul`un tam ortasından geçen Han nehrine gitmekti ama park çok keyifli ve çok az insan vardı o yüzden vazgeçip parkta vakit geçirdik. Han Nehri yeni yılda çok keyifli manzaralara sahne olur normalde ama bu sene maalesef olamadı . Aslında bu sene Yeni Yıl da eskilere göre çok farklı geçti. Mesela 1895 senesinden beri her yıl 31 Aralık gece yarısı şehir merkezinde devlet başkanı tarafından bir gelenek olarak çalınan Bosingak adında bir kocaman Çan var . Fakat bu sene covid önlemleri kapsamında yapılamadı . Ama yakında Kore yeni yılı gelecek umarım o zamana kadar biraz düzelme olur ve biraz daha coşkulu bir kutlama yapabiliriz.

Bu çöp kutularını neden paylaştım . Beklerken parkta belki size Koredeki geri dönüşüm sisteminden bahsederim diye bu kutuları çektim . Normalde sokaklarda çok fazla çöp kutusu bulamazsınız eğer bulursanız da bir kutu değil dört tane kutu göreceksiniz. Bunlar Kağıt – Plastik paket ya da poşet – Plastik Şişe -Genel Çöp . Evlerde de aynı sistem olmak zorunda ve buna ek olarak Yemek Atığı da ekleniyor. Hepsi için ayrı poşet var ve kesinlikle karıştırılmıyor.Benim belki de en zorlandığım konulardan biri oldu bu . Her mahalle için çöp atma günleri ve saat aralıkları var . Bunların dışında bir saatte dışarıya çöp çıkartmak yasak .Dışarda da sadece çöp atma günleri belediyenin getirdiği yemek artığı kutuları oluyor. Poşeti ile beraber o kutuya koymazsanız görevli o çöpü almıyor . Bunların dışında eğer bu kapsama girmeyen mesela eski bir koltuğu atmak istiyorsanız da bir yapıştırma satın alıp  sonra bu koltuğu almaskı gereken ilgili birime haber verip  koltuğu sokağa koymanız gerekiyor. Sebebi bu tip malzemeler geri dönüşüme tabii olmadığı için ayrı bir merkezde değerlendiriliyor . Her çöp için ayrı poşet olmasının sebebi de insanları çöplerini tek poşette toplamaya zorlamak . Bu poşetlere para verince tasarruflu kullanmak için insanlar daha az atık üretiyor  ya da bu hedefleniyor. Aklıma gelen bir anı ile yazıyı bitirmek istiyorum . Meksikada beklerlen çöp kutusu dikkatimi çekti . 2 adet kutu . Bir tanesi organik atıklar diğeride organik olmayan atıklar . Ne güzel diye düşündüm. Aradan çok az zaman geçti ve bir görevli elinde tek bir büyük çöp poşeti ile geldi . Her iki kutuyu açıp elindeki tek poşette birleştirdi ve gitti ve hiçbirşey geri dönüşemedi :))))

Bu tüketim hastalığı sonunda bizi iyi bir yere götürmeyecek bu kesin ama neden böyle aceleyle ve yaşamı tüketerek yaşamak zorundayız ? Acıkmadan açlıktan ölmeye kararlı gibiyiz . Üzerinde biraz düşünmek lazım bence …

Hoşçakalın

 

 

 

Yorum Yaz

Pin It