• Dünya`da bir yıl içerisinde ticareti uluslararası ticareti yapılan yaban hayvanı sayısı 100 Milyon
  • 600.000 Kuş ve Memeli hayvan Hayvanat Bahçelerinde Tutsak
  • Tutsak Kutup Ayıları doğadaki ihtiyaç duydukları alandan 18.000 kat daha ufak alanlarda tutuluyorlar.
  • Yıllık 5.000 Canlı hayvan bahçelerindeki kötü yaşam koşulları sebebi ile hayatını kaybediyor.
  • Doğadaki vahşi kaplan sayısı 3.500 fakat sadece Amerikada hayvanat bahçerinde 8.000 kaplan tutsak tutuluyor . Çinde 5000den fazla  kaplan sadece geleneksel ilaç yapımında kullanılmak üzere tutsak
  • Dünyada 10.000 üzerinde hayvanat bahçesi var ve yılda 600.000 ziyaretçi ağırlıyorlar .

Bu rakamlar uzar gider size neden bu rakamları verdiğimi birazdan anlatıcam

Karayiplerde Kasırga sezonu sert geçer . Gözünüz haberlerde sürekli çevrenizde dönen dolaşan kasırgalara bakarsınız acaba yön değiştirir mi , üstümüze gelir mi diye.Bizde Dorian Kasırgasının yönünü değiştirmesi ile rotamızı değiştirip güvenli olduğu düşünülen Honduras`a yöneldik.Tamamen plansız bir değişiklik olduğu için dalış konusunda hiçbir hazırlık yapamadık tamamen doğaçlama bir Honduras karşıladı bizi.

Honduras Cumhuriyeti Tropikal bir iklime sahip iç kesimleri dağlık ve çok güzel doğası olan bir Orta Amerika ülkesi.En büyük avantajımız ve günün en mutlu insanı Honduraslı iş arkadaşımız Willmer , biz sırt çantamızı almadan Willmer kahvaltıyı evde yapmak için yola koyulmuştu bile.Ama gitmeden bize mutlaka gitmemiz gereken bir yer tavsiye etti. Gumbalimba !! Başta bana itici gelen bu yerle ilgili fikirlerimi Willmer hemen değiştirdi çünkü hayvanat bahçesi , bakım evi vs tarzı yerlere olan tepkimi iyi biliyordu.

 

İspanyol etkisinin ağır olduğu ülkede dil İspanyolca.Özellikle 2010 yılı öncesinde cinayete kurban giden insan sayısının en fazla olduğu ülke olduğu söyleniyor.Bunun başlıca sebebi uyuşturucu kartellerinin etkisi .

Gumbalimba`ya yaklaşık 1.5 saatlik bir otobüs yolculuğumuz var.Burası bir şahıs arazisi fakat tarihi değeri olan bir yerde olduğu için ayrıca koruma altında.Henüz buralarda bir yapılaşma yokken arazinin eski sahibi kendi imkanları ile çevredeki yaralı ve hasta hayvanlara yardım ediyormuş.Tedavi bittikten sonrada canlılar gitmekte özgür . Zaten tedavi açık alanda yapılıyor. Ama özellikle insan gibi sosyal bir canlı olan maymunlar için bu fırsat çok cazip. Hazır Yemek , Tedavi ve güvenlik .Bunların çoğunluğunu beyaz yüzlü maymunlar ve Macaw maymunları oluşturuyor.Ayrıca Hondurasa özgü yaban papağanlarıda ağaçlarda görmek mümkün.

Park alanı bugün biraz değişmiş tabi.Buraya ilk yerleşen ailenin çocukları parkın denize kıyısı olan yerine ufak bir tesis yapmışlar fakat babalarından kalan görevide sürdürmeyi ihmal etmemişler. Eski günlerden burada yaşamaya karar veren canlılar kendi habitatını oluşturmuş.Hasta olanları hala tedavi ediliyor kalmak isteyen kalıyor gitmek isteyen gitmekte özgür.Bu alana girmek için bir ücret vermiyorsunuz zaten kapalı kapısı olan bir yer değil. Ormanın içinde belirli çizgileri olmayan bir bölge ama aşağıya gidip yemek yemek , denize girmek isterseniz ücrete tabii .

Otobüsten indiğinizde eğer ormana gitmek istiyorsanız bir brifing almanız gerekiyor.Hayvanlarla fiziksel kontak yasak onlar size gelmedikçe .Sanırım böyle bir ihtimal yok bazı maymunlar üstünüzdeki aksesurları almak için herşeyi yapabilecek potansiyele sahip.Bu arada burda bir tezat var tabi . Sonradan öğrendiğim denize girmek isterseniz biraz yürüyüp kıyıya vardığınızda artık koruma alanı dışına çıkmış oluyorsunuz ve orada  ben 1 tane papağanlarla para  karşılığı fotoğraf çektiren birini gördüm. Sorduğumda yasal düzenleme olmadığı için ve kendi arazileri olmadığı için birşey yapamadıklarını söylediler.

İçeride olabilecek herşey sizin sorumluluğunuzda çünkü hepsi yaban hayvanı.Beslemek kesinlikle yasak bunun sebebi canlıların yeme alışkanlıklarını değiştirmek istememeleri.Hazır yemek canlıları tembelleştirip doğada yaşama yetilerini yitirmelerine sebep oluyor ( Bknz Insan ) Sadece bu da değil daha büyük ölçekte besin zincirine zarar veriyoruz.Yani canlıların birbirini yemesi üzerine kurulu olan bu zincire müdahale ederseniz bir türün olması gerekenden fazla çoğalmasına veya başka bir türün yok olmasına sebep olabilirsiniz.Mesela Eğer Akdeniz`de Orfozları bitirir geriye kalanları da yumurta ile beslerseniz çoğalmasını pek istemediğimiz Aslan balığının doğal düşmanlarından birini ortadan kaldırmış olursunuz. Ve Aslan balığı kontrolsuz şekilde çoğalır gider . ( Tek sebep bu değil tabi ki ) Kalan 3-5 orfoz da hazır yumurta varken ne uğraşsın Aslan balığı ile !!

Bana istersen şapkanı alma demişlerdi keşke dinleseymişim :))

Çevrede bol miktarda papağanda var ama bunlardan şehir içinde de görmek mümkün.Yani çöpten beslenmeye çalışan bir papağan görürseniz pek şaşırmayın.Doğal yaşam alanlarını katlettiğimiz canlıları şehirlerde görmek artık olağan olmaya başladı.İnsan faaliyetleri sonucu kirlenen doğal yaşam alanlarında kendine yetemeyen canlıları şehirlerde karınlarını doyurmaya çalışıyor. Yani bizim yarısını yemeyip çöpe attığımız hamburgerin yarısını yemek gibi .Halbuki ne bizim için ne de bu papağanlar için faydası olmayan bir yiyecek.

Bunlar biraz şanslı olanlar . Peki ya hayvanat bahçelerine , sirkerde veya akvaryumlarda olan akrabaları ?

Yunus Flipper hatırlarsınız.Eğitimcisi Richard OBarryın kollarında öldü.Aslında intihar etti.Yunuslar insanlar gibi bilinçli bir şekilde nefeslerini tutup intihar edebiliyorlar.Flipper ve benzeri canlılar gösteri haricinde ufacık kafeslerde tutuluyorlar . Flipper küvete kadar bir alanda yaşamak zorunda bırakıldığı için ve gösterilerden yorulduğu için intihar etti.Ama Flipper öldüğü için şov bitmedi.Yerine başka bir yunus geldi ne tesadüf ki o da intihar etti.Yani aslında bizim Flipper adı ile bildiğimiz 5 Farklı Yunus aynı şekilde aynı sebeple öldü . Yani Hayvanseverleri !! Eğlendirmek için .

Çocuklarınıza sahte sevgilere öğretmeyin. Her tutsak canlı onlara sadece kendini daha zeki olarak tanımlayan insanın kendinden daha az zeki gördüğü canlılara zulmetmeyi meşrulaştırmayı öğretir.Durumu normalleştirir neden kafes ardından oldukları sorusunu sormalarını engeller . Ama değil . Sorsunlar , tepki versinler . Kafes ardında bir aslan görmektense belgeselde izlesinler daha güzel.

Honduras bahanesi ile biraz düşüncelerimi paylaşmak istedim . Eğer biraz araştırırsanız gerçeğin çok daha sert olduğunu göreceksiniz zaten ..

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Yorum Yaz

Pin It