Merhaba Arkadaşlar

Umarım hepiniz iyisinizdir .  En son yazımda Güney Koreye geliş sürecimden bahsetmiştim ve hala Korenin başkenti Seoulyım .Madem Coronadan dolayı gezemiyoruz bende eski yazmadığım ama çokta uzak olmayan geçmiş seyahatlerden yazmaya devam ediyim . Bu arada görünen o ki uzun bir süre böyle olacak . Bu günlerde Korede corona vakalarında ciddi bir artış başladı.Bugün itibari ile bazı önlemleri geri getirme kararı aldılar.Ama konumuz bu değil . Konumuz Güney Asya`nın kenarlarında unutulmuş , arada kalmış şehir hayatının dışında kendi halinde pek fazla beklentisi olmayan insanların yaşadığı Kamboçya …Kamboçyada 2 farklı zaman diliminde 2 farklı adada bulunma fırsatım oldu . Ikisinide elimden geldiğince tek yazıda birleştşrmeye çalışacağım.

Kamboçya Güney Asyada yer alan bir Krallık , Tayland ,Laos ve Vietnam ile sınır komşusu . Aslında tam adı Kamboçya Krallığı . Başkenti PhonomPenh . Kamboçya halkına Khmer deniyor ve resmi dilleride Khmerce .Halkın büyük çoğunluğu budist ama müslüman ve diğer dinlere mensup bir nüfusta var.Tayland kadar dindar olduklarını söyleyemem . Benim ilk Kamboçya maceram Tayland`da pasaportumu kaybetmemle başladı ve KohRong Sanloem Adasına geldim . İkinci gelişim ise bu sene yılbaşından sonra oldu ve coronadan dolayı geri dönme kararı aldım . Aslında kalsam daha güvenliymiş.Ada doğal karantina çünkü.

KohRong Sanloem 1857 yılında Ingiliz donanması tarafından keşfedilmiş. Çok büyük ihtimalle zaten yerli halk tarafından bilinsede birşey Batı tarafından keşfedilene kadar keşfedilmiş sayılmaz biliyorsunuz . Donanma ilk olarak adanın en büyük plajı olan SaracanBayde araştırmalar ve haritalandırma çalışmaları yapmış. Ve Saracan adını ingilizlerin keşif yaptıkları iki direkli yelkenliden almış.Daha sonraki dönemde 1863 ve 1953 yılları arasına Fransız sömürgesi döneminde bu adalarla pek ilgilenilmemiş. Sadece ada içinde önemli alanları bağlayan yollar açılmış.Ve yaptıkları tek güzel şey bir deniz feneri olmuş . Adanın güneyinde tepeden çook güzel manzarası olan bir deniz feneri . SaracanBayden yaklaşık 30 -40 dk lık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Burdan okuyabilirmisiniz bilmem ama yapının sağ tarafında You Go Up 1$ diye bir yazı var . Yani yukarı çıkmak isterseniz ve o sırada oradaki bekçi hamakta uyumuyor olurda sizi görürse sizden 1 dolar isteyebilir . Ama istemeyedebilir . Burası Kamboçya .

Deniz fenerine giderken yollar patika şeklinde ve acayip keyifli . Ta ki şu katliama tanık olana kadar .

Sadece yol yapmayı halka hizmet olarak sayan zihniyet tanıdık geldi mi …Adanın rolu burada bitmiyor tabi. 1975 Vietnam savaşı.O Dönemde Kamboçyada iktidarda olan Kızıl Khmerler bir Amerikan Savaş gemisini rehin alıyor ve bütün denizcileri önce KohTang adasına ordan da sessizce KohRong Sanloem`e getiriyorlar.Burada bamboo hapishanelerde 3 gün boyunca rehin alınan Amerikalılar daha sonra ufak bir balıkçı teknesine konulup açık denize gönderiliyor.Bu sırada KohTang yakınlarında bekleyen donanma askerlerini kurtarıyor.Kızıl Khmerler hikayesi bambaşka bir konu burada girmeyeceğim şimdi ama PolPot dönemi olarakta bilinir .Darbe ile iktidara gelen Kızıl Khmerlere göre Herkes  köy yaşantısına geri dönmeli.Eli kalem tutan herkes ve intikam alırlar korkusu ile çocukları katledilmiş. Gözlük takan insanlar kitap okuyordur tahmini ile işkencelere tabii tutulmuş . Bütün eğitim ve sağlık kurumları kapatılmış halk şehirlerden tarlalara sürülmüş.Ve bu çok da uzak olmayan bir yakın tarih. Bu sebeple Kamboçya şartlarını düşünürken bu geçmişi hesaba katmak zorundayız . Bugün yaşayan kuşak bu kayıp geçmişin çocukları .

Bu adalarda nasıl bir sabaha uyanırsınız veya güneşi nasıl batırırsınız hiç belli olmaz . Benim gözlemim Kasım ve Aralık ayı rüzgarlı geçiyor . Yağmur sezonu Mayıstan sonra başlıyormuş ben o tarihlerde  hiç bulunmadım orda . Fakat hava sıcaklığı çok fazla değişmiyor. Bu adalarda kaldığım süre boyunca terlik hiç kullanmadım . Sadece anakaraya giderken ihtiyacımız oluyordu . Adaya ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanıyor.Bugün birkaç farklı feribot şirketi adaya ulaşımı sağlıyor. İhtiyaçlarınız adaya hava uygunsa günde bir kez gelen tedarik teknesi ile sağlanıyor . Aylık belirli bir ücret veriyorsunuz tedarikçi isteklerinizi getiriyor .

Yukardaki bungalow polis karakolu . Adada ayrıca askerde bulunuyor ama özel durumlar haricince hiç üniformalı görmedim onları .Bu sene bu karakola ek bina da yapılmış . Sağlık içinde yine bu tip bir bungalow da bir doktor mevcut . Benim tırnak batması sorunum olmuştu .Doktora sorayım dedim . Gittiğimde bahçede çapa yapıyordu . Uzaktan bakıp perşembe gel çekeriz dedi .. Tabi gitmedim . Daha sonra dalış merkezinden Güney Afrikalı iş arkadaşım bende vodka var akşama içelim kerpetenle ben çekerim dedi . Tabi ki yapmadım .. Ama ortamı hayal edin diye anlatıyorum .

Saracan Bay dışına adanın diğer tarafında küçük bir balıkçı kasabası olan MpayBay var . Burası oldukça küçük ve sakin bir yer . Fiyatlarda SaracanBay kısaysa daha uygun.

Mpay kelime anlamı 23 demek . Buraya Saracandan patikalar ile ulaşabilceğiniz gibi deniz yolu ile de gelebilirsiniz . KohRong Sanloem genel olarak kafa dinlemek isteyen turistin tercih ettiği bir nokta. Aileler içinde uygun . Denize girmek için güzel plajları var . Konaklama için opsiyonlar mümkün . Özellikle bugünlerde Çinli yatırımcının da adaları keşfetmesi ile daha da çeşitlenmeye başlamış . Ben eski ilk gittiğimki halini tercih ederim .

Şimdi gelelim KohRong adasına . Hani demiştim ya Sanloem kafa dinlemek isteyenlere uygun diye . KohRong pek değil . Burası daha çok parti yapmak isteyenlere uygun . Özellikle Village yani köy tarafı . Ama tabiki sakin konaklama seçenekleride var . İllaki parti yapmak zorunda değilsiniz.

Kohrong Kamboçyanın ikinci büyük adası . Tarihsel olarak benzer durumdalar . Bu adaya geldiğinizde pek yabancılık çekmezsiniz çünkü adada Khmerceden sonra konuşulan dil Türkçe . Hatta sizi Türkçe karşılayan Khmerler görürseniz hiç şaşırmayın.Damak tadınıza uygun yemekler bulmanız çok kolay olur hatta  döner , lahmacun vs rahatlıkla bulabilirsiniz. Çok sayıda Türk yatırımcı yeme içme , konaklama , dalış alanlarında işletme sahibi . Dalış kısmına bir sonraki yazıda ayrıca değinecegim.

KohRong için Parti adası demiştim. Hatta benim pek bilmediğim birkaç ünlü festivalede ev sahipliği yapmış.Adaya geldiğinizde bazı menülerde Happy Cookies , Happy Pizza vs görebilirsiniz . Şaşırmayın adada uyuşturucu olayı biraz mevcut . Erişiminiz biraz kolay bu tip maddelere .

Bu adalarda genel geçim turizm ve balıkçılık. Yerli halk Pirinç ve Deniz ürünleri ile yaşıyor diyebilirim . Bazen kendileri yakalıyor bazende dalış teknesini bir balıkçı teknesine bordalamış kendinizi bir ticaretin içinde bulabilirsiniz .

Adada taze meyveye ulaşımınız uyuşturucan daha kolay tabi . Ayrıca tam olgunlaşmamış mango yanında tuzlu acı biberli bir sos yapıyorlar . Çok lezzetli yana yana da olsa çok güzel gidiyor.

Tropical bir adada yaşıyorsanız ev arkadaşınız bir iguana veya fare olabilir . Bunlara alışmanız gerekiyor. Ayrıca sivri sineklerle yakın akrabalıklar kuracaksınız .O yüzden cibinlik olmadan seyahat etmeyin veya bir yerden tedarik edin derim ben . Ayrıca Maymun ve Sanloem adasında Bufalo mevcut. Sabah erken saatlerde maymunları patikalarda görmeniz mümkün.Ama bufalo çok sık denk gelmiyor . Hatta bizim ilk bufalo anımız Ali ile adaya gittikten 1 ay sonra falan oldu.Hep yok ya ne bufalosu adada diye konuşurken bir gece geç saatte JungleBar dan eve dönerken ormanda bir bufalo gördük ve hafif bir tırsma yaşadık diyebilirim . Sonra sakince uzağından geçip devam ettik.

Insanların merak ettiği bir soruda köpek yiyiyorlar mı. Evet !! Denk getirseler beni bile yerler .Fakat kulağa ne kadar itici gelsede bunu yargılarken kendi değer yargılarımızla degil o toplumun yargılarına göre de eleştirmek gerekiyor sanki.Eğer kendimizi etobur olarak tanımlıyorsak , başka bir canlıyı yemeyi yaşamın gerekliliği olarak görüyorsak bence kuzu ve köpek arasında fark yok . Ama köpekler dostumuz  !! 24 yasındaki Ispanyol denizci en yakın arkadası tavuk Monique ile 2 yıl boyunca yelkenli tekne ile seyahat yaptı. Ben köpek eti yemedim ve banada itici geliyor ama insanları da yedikleri için yargılamayı kendime hak görmüyorum.

Adada saç kesimi isterseniz bir berberde mevcut . Çok seçim şansınız yok siz ne kadar istediğiniz modeli anlatsanız da sonuçta kendi bildiğini yapıyor ama çok pratik bir arkadaş.

KohRong ve KohRong Sanloem adasına gelmek isterseniz ilk önce Shinoukville e gelmeniz gerekiyor . Eskiden orta halli bir şehir olan Shinoukville bu gelişimde inanamadım diyebilirim . Çin Sermayesi bütün şehri yıkıp yeni baştan inşaa ediyor.

Bazı canlıların soyunun tükenmesinin doğada kötü sonuçları olacağına dair tespitler var. En çok bilineni arılar . Veya bazı kuş türleri gibi . Ama bence tek bir tür varki soyunun tükenmesi Dünyaya iyi gelecek. O da insan . Yukarıdaki fotoğraflardaki manzara ileriki dönemde adalarda da gözükmeye başlanacak .Şimdiden havalimanı projeleri zaten gündemde . Eminim Kamboçyada deniz tutacağı balık kalmadığı gün geldiğinden durumun farkına varacaktır ama biraz geç olacak gibi.

Kendinize çok iyi bakın artık haftada bir gün yazmaya çalışacağım hem eskiler hemde güncel Kore yaşantımız , dalışlarımız hakkında

Görüşmek Üzere

 

 

 

Yorum Yaz

Pin It