Erken başlar hayat geçimini denizden kazanan kasabalarda , sokaklar hep nemlidir , yosun kokar bütün şehir  . Dünya’nın bütün balıkçı kasabalarının ortak özelliğidir bunlar . Bende bugün size Kore’den bir balıkçı kasabasından izlenimlerimi yazacağım . Burası NAMAE . Kore yarımadasının doğu kıyısında yer alan YangYang’a bağlı bir kasaba .Sokaklarda yürürken sıklıkla bir balıkçıya ya da ekipmanı hala üstünde bir dalgıça rastlamanız çok normal . İşte bizimde buraya sık sık  geliş sebebimiz bu . Dalış operasyonlarımızın bir ayağıda Namae .

Seoul’dan araç ile 2.5 saatlik bir yolculuk sonucu kasabaya varılabiliniyor. Kıyı boyunca uzanan yüksek tepeler sebebiye Namae uzunlamasına kıyı boyunca kurulmuş . Yani arka sokakta bir evde bile otursanız denizle aranızda en fazla 200m olacak . Kasabanın merkezi çok ufak olmasına rağmen 2km uzunluğunda ve 100 m genişliğinde bir kumsala sahip. Buna ek olarak iki adet daha denize girmeye elverişli sahili var . Bizim için burayı çekici yapanda sahilden dalış yapma imkanımızın olması .

Ilk izlenim çok  sakin bir kasaba olması . Nüfusunda çok az olması sebebiyle sokaklarda birilerine rastlamak çok zor . Eğer dalış için gelmediyseniz burada sizi çekecek hiç bir etkinlik yok . Konaklamalar genelde pansiyon şeklinde ufak işletmeler . Biz dalıcılar için konaklama kısmı üçüncü planda kaldığı için bizi fazlasıyla tatmin ediyor ama ailecek bir tatil yapayım derseniz beklentilerinizi karşılamayabilir .

Eğer sabahları ilk iş olarak eliniz kahveye gidiyorsa üzülerek söylemeliyim ki kahve bulabiliceğiniz sadece bir adet dükkan var  ve çalışma saatleri konusunda biraz esnek .Market konusunda pek sorun yaşamıyoruz . Bir adet 24 saat açık market var ve temel ihtiyaçlarımızı rahatça karşılayabiliyoruz.

Namae’nin temel geçim kaynağı balıkçılık ve dalış turizmi . Hemen her köşe başında bir dalış merkezine rastlamak mümkün Sualtı hakkında ayrıca bir yazı yazacağım fakat Korenin Güneyi ile kıyasladığımızda dalış noktaları çok zengin değil . Yılın genelinde su sıcaklıkları düşük ve görüş aynı şekilde zayıf . Ama Seoul’a yakın olması burayı cazibeli bir hale getiriyor . Sınırlı Su çalışmalarını Seoul’da havuzda bitirdikten sonra bir haftasonu turu ile Açık Deniz dalışlarımızı burada bitiriyoruz .

Fakat bunca zaman git-gel yaparken farkettim ki çalışmak dışında pek birşey yapmamışım . Bu sefer biraz daha erken gelip kendimize zaman ayırmaya karar verdik . Sabahın ilk ışıklarıyla uyandım ve limana gittim . Ben her ne kadar erken uyansamda deniz emekçileri çoktan güne başlamıştı .  Fotoğraf çekimi konusunda biraz hassas oldukları için maalesef herşeyi çekemedim .

Gün ağardı yaşlı teyzeler denizden dönen ailelerini karşılamak için  limana gelmeye başladı . El birliği ile günün avını indirip balık pazarında tezgahlarını kurmaya başladılar . Yerleşik halk tarafında da deniz ürünleri çokça tüketildiği için hem restaurant sahipleri ve halktan insanlar en taze ürünü almak için pazarı ziyaret etmeye başladı . Bu arada yaşlı teyzeler evde oturuyor sadece pazarda yardım ediyorlar sanmayın . Daha önceki yazılarda bahsettiğim Haenyeo Dalgıçları burada da var . Bu kadınlar gençliklerinin çoğunu dalış yaparak ve kalan zamanlarda tarlada çalışarak geçirmişler . Anadolu’da tarlada çalışan kadınlar , Asya’da balıkçılık yapan ya da Hindistanda tekstil fabrikalarında çalışan … Coğrafya belki farklı ama bütün bu kadınlarların ortak özellikleri aynı işleyen eller aynı yorgun gözler …

Balıkçının işi bitmez . Hummalı bir çalışma var limanda . Balık ağlarını sonraki güne hazırlayanlar , teknesini yıkayanlar bir yandan da tekneden tekneye laf atanlar . Onları bırakıp yavaştan yürümeye devam ettim . Hemen yakındaki plaja geldim .Hava güzel olmasına rağmen denize giren kimse yoktu . Ama kumun kalitesi çok güzel ve temiz bir kumsal .

Burası Namae’nin sonu . Bir uçtan diğer uca sadece 10 dakikalık yürüş mesafesinde . İşin aslı bende bu kadar kısa sürede biteceğini düşünmemiştim . Daha kahveci bile açılmadı .. Acaba tepelere mi çıksam diye düşünürken gözlem kulesinin tabelasını gördüm . Hemen oraya yöneldim . Bu sırada farklı dalış merkezlerinden dalgıçlar sokaklarda kendilerini göstermeye başladılar . Çok severler dalış elbisesi ile dolaşmayı 🙂

Buradaki manzara beni  tatmin etti . Okyanusa açılan dalış teknelerinin telaşını ve uzaktan gelen yağmur bulutlarını izlemek gayet keyifliydi .Artık kahve içmek zorundaydım ve tekrar şansımı denemek için kafeye doğru yol aldım . Şanslıydım ki bu sonunda açılmıştı . Seoul’da alışkın olduğumuz Covid kuralları yani QR Kod uygulaması falan buralarda işlemiyor . Masaya bir isim listesi koymuşlar ama en son kim ne zaman yazmıştır bilinmez .

Bir müddet siparişimi alacak birilerini bekledikten sonra kahveme kavuştum ve dalıcılarımın varacağı saatte yaklaşmıştı zaten . Dalış merkezine dönüp hazırlıklarımı yapmalıydım . Yavaş yavaş iyot kokusu eşliğinde son bir dalgakıran turu atıp dalış çalışmaya döndüm . Eğer yolunuz Namae taraflarına düşerse bu ufak kasaba için yarım gün yeterli olacaktır . Vaktiniz varsa yerel bir restauranta girip çok uygun fiyatlara dolu porsiyonlarda taze yemeklerinden yemeyi de unutmayın.

Bu yazıyı yazarken aklıma deniz neden iyot kokar sorusu takıldı . Cevabı sizinlede paylaşayım .

Deniz ve okyanuslara özgün kokusunu veren dimetilsülfür (DMS) adlı bileşiğin ana kaynağı bir su yosunu
türü olan Emiliania huxleyi adlı tek hücreli fitoplanktonmuş meğerse . Bunu üretmelerinin sebebide tuzlu suda hayatta kalabilmek içinmiş. Fakat bu bileşiğin kokuyu verem DMS formunu alması canlı ölürken gerçekleşiyomuş.Burda da bitmiyormuş atmosfere karışan DMS bileşiği atmosferde yeni bir kimyasal dönüşüm geçirip su moleküllerinin yoğunlaşmasına yardımcı olup bulut oluşumunu destekliyormuş. ( Kaynak newscientist.com )

Burdan çıkarmamız gereken bir başka sonuç denizlerimizin , okyanuslarımızın yaşayan kocaman organizmalar olduğu ve gezenimizi doğrudan etkilediği .Bize keyif veren iyot kokusu bir yandan dolaylı olarak gezegenimizin iklimleri düzenlemesine yardımcı oluyor , sıcaklık değerlerini dengelemesini sağlıyor . İyot kokusunu fabrika dumanları ile yarıştırmayalım  . Dünyamız bir tane O’na sahip çıkalım .

Kalın Sağlıcakla

 

Yorum Yaz

Pin It