Yeni Yılınız Kutlu Olsun 🙂

Evet geleneksel olarak Korelilerin kullandığı Ay takvimine göre yeni yıla güneş takvimine göre 12 Şubatta gireceğiz . Ay takvimi geleneği Korelilere Çinden kalan bir miras ve 3. Yüzyıla kadar uzanıyor. Güney Korede yeni yeni yıla girmeden son 3 gün tatil olarak kutlanıyor.Bu sene virüs sebebi ile çok keyifli geçmesede insanlar ufak kaçamaklar yaparak tatili değerlendirmeye çalışıyor.Genelde ailenin en büyüğü ziyaret ediliyor , yeni yılları kutlanıyor . Bizdeki bayram harçlığı geleneği burada aynen geçerli.Bizde günübirlikte olsa bir kaçamak yapıp Naminara Cumhuriyeti ya da Nami Adasına bir ziyaret yapalım dedik.

Cumhuriyet ve Immigration kelimelerini görünce insan bir heyecanlanıyor tabi hele seyahat edemediğimiz şu günlerde ama ne burası ayrı bir Cumhuriyet ne de gerçek bir immigration var. Ama bilgilendirme ofisine gitmek istiyorsanız Turizm bakanlığını , maddi işler içinde  Merkez Bankasını sormanız gerekiyor.

Nami Adası Seoula 63 km uzaklıkta olan Gangwon Şehrinde yer alıyor. Aracınız yoksa Seouldan tren veya metro ile de buraya gelebilirsiniz.Araç ile giderseniz Han Nehri eşliğinde gayet keyifli bir yol . Güney Kore`nin en sevdiğim yanlarından biri güzel kahveye olan ulaşım kolaylığı.Hiç ummadığınız yerlerde çok güzel kahve yapan mekanlar bulmanız mümkün.Bu sebeple kahvenizi alın yolun keyfini çıkarın derim . Araç yolculuğundan sonra yaklaşık 10 dakikalık bir feribot ve adadasınız.

Nami Adası Han Nehri ile kuşatılmış Cheongpyeon Gölünde yüzen bir adacık.5km lik bir alana sahip Genelde çakıllı ve kumlu bir yapıya sahip , yükseltisi olmayan bir ada . Yakın zamanda kar yağdığı için hala bölgesel olarak erimeyen karlar var ve hava soğuk olduğu için nehrin bazı bölgeleri dahil donmalar mevcut.

Üşüdüyseniz merak etmeyin belirli noktalarda hiç sönmeyen ateşler var . Hemen birine yanaşıp ısınabilirsiniz.Siz ısınırken sincap ve tavşan görmeniz çok doğal . Adanın doğal sakinleri olarak biz yokken onlar zaten burdaymış.Bu sebeple doğada yaşayan vahşi canlıları kendi yediğimiz yemeklerle besleyip o canlıların yeme alışkanlıklarını değiştirmeyin.Doğal ortamlarında onlar zaten ihtiyaçları olanı zaten bulacaklar.Ne kadar iyi niyetle yapılırsa yapılsın sonuçta bu canlılara zarar veriyoruz . Gerçek yapılacak iyilik bu canlıların doğal ortamlarına zarar vermemek ve yaşam alanlarına sahip çıkmak .Gerisini onlar halleder .

Adanın ismi General Nami `nin ölümü ile verilmiş.Kesin olmayan bilgilere göre başarılı general 26 yaşında vefat etmiş ve bu adaya gömülmüş . Kayıtlarda mezarın adada olduğuna dair bilgi yokmuş . Ama adayı ünlü yapan bu değil . Adayı gerçekten ünlü yapan populer kültür 🙂 2002 yılında çekilen bir film olan Gyeoul Yeonga filminden sonra insanlar adayı keşfetmişler .

Farklı mevsimlerde farklı manzaralar gösterdiğini söyledi arkadaşlar. Özellikle sonbaharda manzara çok güzel oluyormuş. Adada kalmak isteyenler için bir pansiyonda mevcut . Aşağıdaki fotoda geleneksel evine bir örnek . Aslında burası geleneksel bir bar , kafeterya artık ne derseniz adına ..

Hava biraz soğuk olduğu için yalan yok üşüdük ama keyifli bir gün oldu. Corona ve hava sebebiyle gayet sakindi Nami . Bu arada adada yiyecek ve içeçek bulmanızda mümkün.Tamamen bakir bir ada değil . Yılın belirli zamanları kültür ve sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapıyormuş. Müzik festivalleri yapılıyormuş.

Dönüş için feribotu beklerken güneş öyle bir açı ile geldiki bütün adanın rengi değişti . Bende bulduğum ateşin başına çöküp son dakikalarımı değerlendirdim.Bu sıradada Nami Generali okuyordum orda geçen bir kısım aklıma Nazım Hikmetin bir dizesi getirdi o an .. bende şimdi sizinle paylaşayım;

Ölümde korkutmuyor beni
Yalnız pek bir sevimsiz buluyorum bizim cenaze şeklini .
Ben ölünceye kadar da düzelir heralde .
Hapisten çıkma ihtimalin var mı bu günlerde ?
İçimden birşey .. Belki diyor

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Pin It