Merhaba ;

Benim adım Orfoz  .Gerçi Nüfus kağıdımda Epinephelus Marginatus yazıyor ama ben bile bu ismi söylerken zorlanıyorum . Bu sebeple  çevredeki arkadaşlarım bana Orfoz der . Size kendimi tanıtma fırsatını daha önce bulamadım . Biz aslında kocaman bir aileyiz hatta anlattıklarına göre Serranidae Aşiretindenmişiz . Soğuk suları çok sevmem . Bazı akrabalarımız serin sularda yaşasalarda bir çoğumuz daha ılıman suları seviyoruz .Çok uzun zamandır Akdeniz’de yaşıyorum hatta öğretmenimin söylediğine göre sizin türünüzden daha önce gelmişiz buralara . Bana inanmıyorsanız müzelerinizde dedelerimin fosilleri var onlara bakabilirsiniz.

Orfoz

Yaşadığım resiften çok uzaklara gitmem ben . Annem  bizim için en güvenli yerin burası olduğunu söyledi . Yani benimle tanışmak isterseniz ben hep buralardayım . Ama geldiğinizde beni bulamazsanız evimde uyuyorumdur kesin . Rahatsız etmezseniz sevinirim . Bazen bana kendi yemeklerinizden getiriyorsunuz . Lütfen getirmeyin . Sizin yemekleriniz benim için çok sağlıksız hem eğer beni böyle sağlıksız yemeklere alıştırırsanız doğal yeme alışkanlıklarım bozulur ve sağlık sorunları yaşamaya başlarım.

Babamı hiç görmedim . Bir düşündüm de pek erkek görmüyorum bizim resifte . Annem erkeklerin daha derin sulara çalışmak için gittiklerini söyledi . Büyüyünce bende gidebilirmisim ama bu konuda biraz kafam karışık . Dün derste öğretmenime sordum .Öğretmenim bizim Hermafrodit canlılar olduğumuzu söyledi . Çok korktum !Nasıl yani öğretmenim biz hastamıyız?Öğretmenim bastı kahkahayı . Meğerse biz bir yaşam süresince hem dişi hem erkek oluyormuşuz .50 yıllık ömrümüzde 5 ile 8 yaş arasında ergenlik dönemine geldiğimizde  önce dişi oluyormuşuz. Ten rengimiz daha açık oluyormuş ama yaşlandıkça biraz koyulaşıyormuş. Bende öğretmenim bronzlaşmak için her gün güneşlenmeye gidiyor sanıyordum.  18 yaşımıza geldiğimizde artık yavaş yavaş erkek olmaya hazırlanacakmışız . Erkek oluncada yavaş yavaş derin sulara gitme vaktim gelecek demek oluyor . Biraz hüzünlü çünkü buradaki evimi , arkadaşlarımı terkedip çalışmak için derin sulara gitmem gerekecek .Ama her dolunayda buraya geri gelip kız arkadaşımla vakit geçirebilirmişim.

 

Sizin türünüzle hiç karşılaşmadım . Annem eğer sizin türünüzden biri ile karşılaşırsam hemen kaçmamı tembihledi . Ama ben çok meraklı olduğum için size yakından bakmak isteyebilirim . Lüffen bana dokunmayın . Cildimi koruyan tabakayı silerseniz cildim korumasız kalıyor  . Sonra yara oluyor ve mantar oluşuyor. Sonra canım çok acıyor .

Eski fotoğraflara baktığımda şaşırıyorum . Aslında ne kadar da büyük bir ailem varmış . Ama bugünlerde çok küçük bir aileyiz. Annem sizin türünüzün bazen bizi öldürmek için yarışmalar organize ettiğinizi söyledi … Çok üzüldüm .. Sadece fotoğraflarımı çekmek isterseniz size çok güzel pozlar verebilirim . En az bizde sizin kadar yaşamayı seviyoruz . Egolarınızı tatmin etmek için bizi öldürmeyin !

Bazen evimizin önüne bizim buralarda daha önce hiç görmediğimiz şeyler geliyor . Arkadaşım bunların sizin attığımız plastikler olduğunu eğer yersem sindirim sistemimin zarar göreceğini ve öleceğimi söyledi. Yemedim ama plastik hala evimin önünde ve uzun süreee gidecek gibi durmuyor …

Eğer bu şekilde bizim yaşam alanlarımıza ve bize zarar vermeye devam ederseniz çocuklarım sizin çocuklarınızla asla tanışamayacak .Biz sizin gibi konuşup hakkımızı arayamasakta bizde sizlerle aynı eşitlikte yaşama hakkına sahibiz. Çığlıklarımızı duyamıyor olabilirsiniz ama bizi vurduğunuz zaman bizimde canımız acıyor . İnandığınız gibi balık hafızalı değiliz . Bizimde hislerimiz , duygularımız var .  Siz yaşam alanlarımıza zarar verdikçe bizde stresi ve korkuyu hissediyoruz . Bizi öldürmek yerine bize bir fırsat verip tanımaya ne dersiniz  ?

Yorum Yaz

Pin It