Merhaba Arkadaşlar

Bu yazıda pandemi sonrası yaptığım ilk seyahati ve Güney Korede vardığıma havalimanında alınan ilk önlemlerden bahsetmek istiyorum.Bazılarınızın bildiği gibi pandemi Avrupada hızını aldığı ve ülkelerin önlemlerini arttırdığı döneme biz Kamboçyada yakalanmıştık ve Türkiyeye dönüş yapmıştık. Bu tahminlerimizden daha uzun sürdü ve Karayiplerde dalışa kapatıldı . Cruise Gemileri faaliyetleri durdurdu ve geri açılsa bile dalış merkezlerini açmaları biraz zaman alacak gibi.Amerika için başka bir durumda politik sorunları , Trump`ın dengesizlikleri vs derken kendimizi dalgıçların güvenli limanı Asya ya atmaya karar verdik .Tahmin edeceğiniz gibi turist olarak bir yere gitmek ve gidilse çalışmak zor şu dönemde . Ben Güney Koreyi biraz bildiğim ve dalış çevrem olduğu için buraya gelmeyi tercih ettim . Tabiki eşimin Koreli olması ve pandemi süresinde burada kalması da sebeplerden biri oldu.

İlk olarak sonuçlanması 1 ay sürecek olan F6 Vizesi başvurusu yaptım . F6 Vizesi bana Güney Korede yaşama , çalışma ve mal mülk edinme gibi haklar veriyor. Basitçe oy kullanmak hariç bütün Korelilerle  neredeyse aynı haklara sahip olabiliyorum .F6 vizesi sonuçlandıktan sonra 90 gün içerisinde Koreye gitmem gerekiyordu . Bende açık olan sınırlı havayollarından birinden biletimi alıp  yola koyuldum.

Havalimanını hiç bu kadar boş görmemiştim . İçerideki birçok işletme kapalı ve çok az sayıda insan var. Genel olarak kurallara uyulduğunu ve uymayanların uyarıldığını söyleyebilirim.Güvenlik önlemleri standart aynı zaten .

Öncelikle söylemeliyim ki  seyahat etmek eskisi gibi değil kesinlikle … Konsoloslukla işlerim bittikten sonra bana Koreye vardığımda test yapılacağı söylenmişti fakat ben Yeni Havalimanına erken gidip havalimanı içersinde oluşturulan Corona Test Merkezine gidip testimi yaptırdım  .

Size tavsiyem eğer vaktiniz varsa bu işi havalimanına bırakmayın çünkü baştan aşağı zayıf bir organizasyon.Testin 2 saatte sonuçlanacağı yazıyor fakat oraya vardığınızda 5 saat diyorlar .

Test merkezi alt katta kocaman bir alanda kurulmuş fakat insanlar bariyerlerle ufacık bir alana sıkıştırılmış durumda.Gittiginizde birden fazla farklı sıra göreceksiniz ama hiçbir yazılı ifade yok sıranın ne için olduğuna dair o yüzden bir görevliye sormanızda fayda var. Yanlış sırada bekleyip zamanını kaybeden birçok insan oldu .

Ilk sırama girip 1 saat kadar sosyal mesafesiz bekledikten sonra ilk görevli kimliğimi alıp kayıt açtı ve beni diğer memura yönlendirdi.Bu sıra zarfında sırada yaklaşık 10 kişilik bir yabancı grup vardı ve işlem sırasında pasaportları karıştırılmış bilgileri yanlış alınmış . Bir süre burdaki kavganın bitmesini bekledikten sonra sıra tekrar bana geldi ve ikinci memur ödeme istedi . Türk Vatandaşları için 110 TL yabancılar için 220 TL olan ücreti verdikten sonra beni bir diğer sıraya yönlendirdiler. Eğer virüs yoksa bile kesin burada kaparım diye düşünürken yeni bir bağırış … Yine isim yanlışlığı fakat bu sefer test sonucundaki isim yanlış ve havayolları kabul etmiyor bu yanlışlığı . Ve klasik sıra kavgaları .. Yeni sıramda yaklaşık 45 dakika bekledikten sonra hiçbirsey yapmadılar var beni teste yönlendirdiler.

Bu kısım kolay olandı. Sıra çabuk geldi ve kabinde testi yaptırdım. Daha önce yaptıran varsa bilir ne kadar sevimsiz bir test olduğunu ..Uzunca bir çubukla burundan girip onlar kabul etmesede bence beyine kadar gidiyorlar. Gözünüzden yeterli miktarda yaş geldiğinde de çubuğu çıkartıyorlar. İşlem yaklaşık 30sn sürüyor . Sonuçlar için bir desk oluşturulmuş fakat havalimanı içindeki bütün danışmalar bu konuda yardım ediyor ve sonucu çıktı olarak veriyorlar .

Bende hazır vaktim varken limitlerin biraz üstünde olan bagajımı tekrar tartıp ne yapabilirim onu düşünecektim . Mesleğin zorluğu biryerlere giderken bütün ekipmanıda beraber götürme sıkıntısı.Bazı havayolu firmaları Spor Ekipmanları için farklı uygulamalar yaparken benim kullandığım havayollarının böyle bir hizmeti yoktu maalesef. Tartıdan sonra ve ekstra bagaj fiyat listesini online gördükten sonra yıkıldım çünkü çok ciddi rakamlar vardı ..

 

 

 

Burda bir mucize gerçekleşti…Uzun zamandır görmediğim bir eski bir dalıcımdan ınstagram mesajı aldım

– Anıl Seoul`a mı gidiyorsun bugün ?

– Evet ama sen nerden biliyorsun ?

-Adını yolcu listesinde gördüm .

– Nasıl yani ? Havayolu firmasında mı çalışıyorsun :}

O andan sonra bana inanılmaz yardım eden arkadaşıma teşekkür ediyorum . Bütün sorularıma ve check in işlemlerime yardım etti . Yeni düzenlemelerle beni güncelledi.

Bu zamanda seyahat etmek zor demiştim çünkü eğer doğru vizeniz yoksa ve sürekli değişen kurallara ve düzenlemelere hakim değilseniz işiniz daha da zorlaşıyor .

Bu işlemlerde bittikten sonra pasaport kontrol ve dışardayım . Bu arada pasaport poliside yurtdışında bir ülkede oturum vs varmı sordu ve geçmeme izin verdi.

İçeride de kısmen birçok mekan kapalıydı . Hatta havalimanın bir kısmı tamamen kullanıma kapatılmış durumdaydı .

Kısa bir bekleme sonrasında uçağımıza binip transfer noktamıza doğru yola koyulduk.Uçak içerinden maske zorunlu olduğu gibi herkese birer siperlik dağıttılar ve kullanımın zorunlu olduğunu söylediler.

Uçağa bindiğimizde yine bir çanta içerisinde gerekli olan maske , eldiven ve dezenfektan malzemelerini dağıttılar . Yeme içme ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktu ve koltuklar arası mesafe vardı . Hatta uçak boş olduğu için bir çok insan tek oturma imkanı buldu.

Corona sebebiyle uçak içerisinde de biraz evrak işimiz oldu fakat çok zaman almadı .

Bunlar zaten normal şartlarda dolmuk zorunda olduğumuz gümrük vs formalarına ek olarak bazı sağlık bildirimleri ile ilgili .
Yolculuk ve transferler gayet rahat geçti toplamda 13 saatlik bir yolculuktan sonra Güney Koreye vardık . İndikten sonra pasaport kontrole gitmeden önce yeni bir sosyal mesafesiz sıra karşıladı bizi . Sıranın her iki tararında da indirmek zorunda olduğumuz uygulama bilgileri vardı.

Bu sırada bence en komik olan herkesin öksürmekten veya hapşurmaktan sonunda idam cezası varmış gibi korkması veya hafif öksürenlere bütün gözlerin dönmesi oldu . Sıra boyunca herkes uygulamayı indirdi . Güzel olan havalimanında ücretsiz wifi olması . Bundan dolayı kimse sıkıntı yaşamadı . Ben zaten gelmeden indirmiştim . Sıra bittikten sonra ilk kontol noktasında ateşiniz ölçülüyor ve evraklarına bakılıyor . Bundan sonra biraz yürümeye devam edip sıradaki görevliye gidiyorsunuz . Burada Vize türünüz kontol ediliyor . Eğer kısa süreli vizeniz varsa sizi zorunlu 14 karantinaya alıyorlar ve masraflar size ait. Bu da yaklasık olarak 14 gün için 1300 dolar civarında .. Sizi Hilton gibi lüx bir otele yerleştiriyorlar ve karantina orada devam ediyor .

Eğer bizim gibi uzun süreli vizeniz varsa ve Korede bir adresiniz varsa uygulamaya adresinizi giriyorlar. Orada acil durumlar için aramanız gereken numara yazıyor ve aramak için telefon hattına ihtiyacınız yok .Internet yeterli . Bu sırada çaktırmadan eşimi arayıp bugün beklediğiniz biri var mı gibi bir yoklama çektiler ve herşey onaylandıktan sonra son bir masaya daha gidip yanlış beyanda bulunursam alacağım ceza ile ilgili imzaları atıp pasaport kontrole doğru yol aldım.

Bu uygulama vize tiplerine göre değişiklik gösteriyor . Eğer süreli oturum veya çalışma izni varsa sizi önce havalimanından test merkezine götürüyorlar . Test yapıldıktan sonra 1 gün misafir oluyorsunuz . Bütün masraflar Koreye ait bu süreçte . Eger sonuç tamamsa uygulamayı kullanmak ve ev karantinası yapmak şartı ile evinize gidebiliyorsunuz.Benim için havalimanında test yapılmadı sadece 3 gün içerisinde teste gitmem söylendi.

Pasaport kontrolde gayet kolay oldu sadece adres bilgilerimi Korece yazdığım için yazımı okuyamadılar ve tekrar HeeJung arayıp teyit ettiler .

Çantalarımı alıp eve direk gidebiliyormuyuz , test nerede olucak gibi soruları düşünürken karşıma bütün bölgelere ayrılmış masalar çıktı. Ordan Seoul buldum ve bana eve gitmem konusunda seçenekleri sundular.Rastgele toplu taşımaya izin vermiyorlar sadece onların sağladığı araçlar ile adrese gidebiliyoruz .Beni eve götürecek olan araç önce beni başka bir masaya götürüp test yapacağım sağlık merkezinin bilgilerini ve yol tarifini yaptıktan sonra adresime getirdi .

Dün dinlendikten sonra bugün teste gittim  . Burada belirli yerlerde test  merkezleri oluşturmuşlar . Oraya gidip testi yapıyorsunuz ve bu sürede uygulama sizi takip ediyor . Yani herşey bitene kadar dışarda takılmak pek mantıklı değil . Artık 3. Kez test yapan biri olarak bu test en acıtanı oldu. Teyze resmen burundan girip ensemden çıktı .

Test sonucu yarın çıkacak . Bu sırada uygulama sizde belirli saatlerde ateş vs bilgileri istiyor . Teste gittiğinizde herkese bir ateş ölçer veriyorlar bu sebeple . Ama hatalarda yok değil. Az önce beni arayıp uygulamaya göre dışarda dolaştığımı söylediler . Açıp kapattım konum güncellemesi ile sorun çözüldü.

 

Bu arada Korede Muson zamanı.Sürekli yağmur yağıyor .

Bütün bu işlemler bittikten sonra sıra dalış merkezi ile taslak olarak yaptığım kontratı imzalamaya gelicek. Sonrası çalışmaya devam. Bu sıralarda belki birkaç tane Vlog denemesi yapabiliriz ama gerçekten hiç beceremediğimiz işler . Belki bir deneme yapıp sonrasına bakarız .

Bu yazıda kesinlikle iki ülke arasında karşılaştırma yapmak istemedim . Ama sadece vurgulamak istediğim bu kadar basit bir organizasyonu daha kolay bir hale getirebiliriz . Havalimanları gelen turistler üzerinde ilk bıraktığımız etki .Ne kadar temiz ve düzenli olursa o kadar güzel bir başlangıç olur .Unutmayalım ki bize az gelişmiş veya 3. Dünya Ülkesi diyen ülkeler kendilerine de Gelişmiş Ülke sıfatını takan ülkeler . Bize takılan bu sıfatlar bizi komplekse sokmasın yeterki işimizi mantık çerçevesinde doğru şekilde yapalım . Eğer bir yanlış varsa kendi içimizde sonuna kadar eleştirelim ama dışarıya karşı da kendimizi ez

Çok teşekkür ederim okuduğunuz için . Eğer sorularınız varsa hiç çekinmeden lütfen bana ulaşın

İyi Bayramlar Herkese

 

 

 

3 Yorum Var

 1. Can Pehlivanoğlu Reply

  Anıl seni yakından takip ediyorum ve bu kore maceran bence çok güzel ve koreye bu sıralar gidecek olan arkadaşlar için faydası olacak diye düşünüyorum.Kendine dikkat et ıyi dalışlar şimdiden:)

 2. Merhaba, yazınızı okudum, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim. Benimde şu pandemi döneminde sizin gibi bir evlilik süreci bekliyor. Nişanlım Koreli ve korona sebebiyle evlilik için Türkiye ye gelemiyor. Benim size sormak istediğim şu, Güney Kore’de ve Türkiye’de evlendikten sonra vize için belgeleri hazırlayıp Kore konsolosluğuna yanımda eşim olmadığı için tek başıma başvurursam, vize onaylaması hakkında bir sorun yaşar mıyım? Ve vizenin çıkma süreci hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

  • daldimgittim Reply

   Selam Damla
   Teşekkür ederim yorumun için
   Info@daldimgittim.com adresine mail atarsan ordan yardımcı olmaya çalışabilirm sana .
   Görüşmek Üzere

Yorum Yaz

Pin It