Yeni Rota Saint Thomas !!
Cruise gemisinde eğitmen olmanın en büyük avantajından bahsetmiştim. Eğitmen maaşı ile gidip dalmaya imkanımızın olmadığı birçok yere gidip – dalıp – kurs yapma imkanı tanıyor bize . Sadece bu da değil gittiğimiz heryerde yeni bir şey öğreniyoruz. Her dalış merkezinin işleyişi , sistemi farklı . bunların güzel olanlarını alıp gelecek için sepete ekliyoruz .

Geçen haftalarda rotalarda degilsiklik yaparak artık Haiti yerine Virgin Adalarida bulunan St Thomas’a seferlere başladık. Saint Thomas Karayipler’de bulunan Virgin Adalar grubunu oluşturan 3 adadan biri.Diğer ikisi Saint John ve Saint Croix . Adanın merkezi Charlotte Amalie gayet küçük ve şirin merkez.Ada eski Danimarka sömürgesi olduğu için hala mimarida izleri görmek mümkün.Artık Amerika’ya bağlı ve adada yaşayanlar Amerikan pasaportu taşıyorlar. Ama Amerikan Başkanı seçimlerinde oy hakları yok !! Adanın yüz ölçümü 83 km2 ve nüfus 55.000 civarında . Bu nüfus toplam Virgin Adaları nüfusunun %50 sini oluşturuyor.

Gelelim sualtı güzelliklerine . St Thomas 60’a yakın dalış noktası barındırıyor.Duvarlar , resifler , batıklar …Gorus genellikle güzel ama yine de Akdeniz’de ki maviligi yakalamak zor.Su sıcaklığı su aralar 27-28 derece civarında okyanus yüzeyinde. Maalesef St Thomas ilk dalış günümüzde sert bir havaya denk geldik . Bu sebeple dalış sonrasında biraz üşüdük .

Dalış merkezimizle sabah saat 09:00 civarında iskelede buluştuk.Çok kısa bir evrak işinden sonra bize tahsis ettikleri tekneye aldılar bizi . Bizim sistemimizin işleyişi biraz farklı . Biz gittiğimiz ülkelerde anlaştığımız dalış merkezlerinin imkânlarını kullanıyoruz.Eğer ihtiyaç duyarsak eğitmen veya divemaster talebinde bulunuyoruz. Tüp vs desteğine ihtiyaç duyarlarsa takviye yapıyoruz ama genellikle sayımızı önceden bildirdigimiz için hazırlık yapıyorlar . Ilk St Thomas olduğu için biraz yoğun bir taleple gittik dalışa . Yaklaşık 26 Sertifikalı dalıcı – 12 DSD ve toplamda 7 Open Water ve Advanced Open Water Kursiyeri .

Tekne brifingimizi aldıktan sonra hafif yağış altında dalış noktasına doğru yola koyulduk . Açık denize çıktıkça hava daha da sertleşmeye başladığı için yolda brifing – ekipman vs hiçbirşey yapamadık . Oturup manzara izledik ve ordaki eğitmenlerle birbirimizi tanımaya çalıştık . Genç bir eğitmen kadroları vardı ve enerjileri çok yüksekti . Bize her konuda çok destek oldular.

 

Dalış noktasına vardığımızda ben kursiyerlerimi yamacima toplayıp brifingime başladım. Son iki dalışları oldukları için kolay bir gün olucaktı . Dalış başladığımda görüş biraz hayal kırıklığına uğrattı fakat resife gittiğimizde görüş baya toparlamisti. Dalışın ilk dakikalarında beceri yaparken iki tane meraklı kaplumbağa bizi izlemeye geldi . Maalesef öğrencilerle olduğum için fotoğraf çekme imkânım olmadı. Becerilerden sonra yüzmeye başladık . Eğer macro yaşam seviyorsanız St Thomas dalisini kesin çok seversiniz . Taş altlarına dikkatli baktığınızda bir sürü değişik türde deniz tavşanı ve karides görme imkânınız var. Dalış sırasında tam bir bütün olmasada bazı batık parçaları gördüm . Dalıştan sonra tekne üstündeki egitmenlere sordum . Meğerse bir kaç yıl önce ada bir hafta içinde 2 tane şiddetli kasırgaya maruz kalmış . Bu batık parcalarida başka yerden buraya sürüklenmiş. Anlattıklarına göre kasırgadan sonra sualtı yaşamı baya değişmiş ve hala toparlanmaya çalışıyormuş . Bu hikayenin aynısını Porto Riko da da duymuştum . Aynı kasırga bütün ülkeyi bir uçtan diğer uca dagitmisti ve yine aynı şekilde sualtı yaşamı kötü yönde etkilenmiş . Mesela yine aynı kasırgada geçen yıl Bahamalar’da çalıştığım adaya yakın Deniz Yıldızı Vadisi denilen biryer vardı. Anlattıklarına göre yüzlerde dev deniz yıldızı olan bölgede kasirgandan sonra hiçbirşey kalmamış . Kimse deniz yıldızlarının nereye gittiğini bilmiyor .

Ilk Dalışı bitirdikten sonra tekneye geri dönüyoruz . Teknenin kaptanı 28 yaşında Amerikalı bir kız . Gördüğüm en titiz kaptanlardan . Gözünden hiçbirşey kaçmıyor . Bütün dalgıçların yüzeyden takiplerini yapıp eğer çıkmaması gereken bir yerden bir dalgıç gozukurse hemen müdahale ediyor . Tekneye çıktıktan sonra bize içecek ikram etti fakat dışarısı rüzgârlı olduğu için ısınmak zor .

Hadi dedim suya . Son dalisimizin brifinlerini de yapıp bu sefer çok yakında olan ikinci noktaya gidiyoruz . Benzer yapıya sahip bi dalış noktası . Dalış öncesi belki köpek balığı görürüz diye konuştuk ama maalesef göremedik . Ama yinede güzel bir dalış oldu.Dalisimizi bitirdikten sonra tekneye geri döndük ve hemen ekipman işini bitirip kurulanip güneş peşinde koşmaya başladık . Karayiplerde , yepyeni bir lokasyonda bir dalış günü da bitmişti

Dönüş yolu hep aynı . Bütün dalgıçlar ne gördüğünü , geçmiş dalış tecrübelerini ve gelecek dalış planlarını birbirleriyle paylaştı . Yeni arkadaşlıklar kuruldu , fotoğraflar çekildi . Benim içinde beş günün sonuda bir öğrenci grubunu da sertifikalı dalgıç yapmamın mutluluğu vardı . Çok yorulduk ama değdi !! Zaten bütün olay günün sonunda bunu soyleyebilmekte …

Herkeze iyi günler 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Pin It