Uzuun bir aradan sonra tekrardan merhaba . Uzun ara vermek zorunda kalmam biraz yoğunluktan ve yılbaşına kadar da yoğunluk bitmeyecekmiş gibi . Bu arada Karayiplere’de kış geldi tabi . Gündüzleri çok fazla hissetmeskte geceleri hava sıcaklıkları bariz düştü !! Neyse bugün size 4 mevsimi dolu dolu yaşatan bir UzakAsya ülkesinden bahsedicem .Benimde ikinci evim diyebileceğim Güney Kore !!

1980lere kadar yakın tarihi aynı bizim gibi yoksullukla , darbelerle , çevre ülkelerle yaşanan sıkıntılarla , politik çelişkilerle geçen bu güzel Asya Ülkesi 80 sonrası büyük bir atılım yapıp bugün teknoloji bilim alanında güzel işler yapan bir ülke konumuna gelmiş. Bugün GüneyKore’de yoldan geçen birine Türkiye hakkında soru sorsanız size muhtelemen Kan Kardeş diyeceklerdir . Bunun sebebi yakın tarihte Kore yarımadasındaki savaşta Güney’e destek vermiş olmamız gibi gözüksede aslında tarihi ilişkimiz çok daha eskilere 1300 yıl öncelerine kadar dayanıyor . Türkler ve Koreliler bir olup Çin’e karşı beraber savaşmışız mesela !! Benim Kore ile ilişkim ise Güney Koreli eşim olması ile başladı tabi 🙂

Seoul – Güney Kore’nin başkenti . Bir nevi Kore’nin kalbi . Bu özelliğin 1394 yılında Gyeongbokgung Kalesinin yapılması ile kazanmış . Korelilerin tarihi istila ve işgalerle dolu . Doğudan Japonya ve Çin , Batı’dan Moğol saldırıları hiç eksik olmamış.Ama bunların içinde en can acıtanı çok uzun süre Kore’yi sömürgesi yapan Japonya olmuş . Özellikle 1890 sonrası Korelilerin kendi dillerini konuşması yasaklanmış , Korece isimler kullanması yasaklanmış . Tanıdık geldi mi ? Size söylemiştim tarihimiz benzer diye !! Korelilerin çok çok azı eğitim alabilme imkanı bulmuş o dönemde . Ve sonrasında tabi Kore yarımadasındaki bizim de müdahil olduğumuz savaş.Bugün Güney Kore – Kuzey Kore savaşı olarak anılsa da aslında Amerika – Rusya Savaşı . Bizimde Nato’ya girme hevesimizin sonucu olarak savaşa katılmamız.BU tarihler arasında demokrasi alanında da çok mücadele vermek zorunda kalmış Koreliler . 1948-1960 yılları arasında The Syngman Rhee Regime rejimi denilen askeri bir rejim ile yönetilmişler.1960 yılında yapılan sivil seçimlerde çıkan olaylarda polis sivil halka ateş açıyor ve 200 den fazla insan ölüyor .Nisan devrimi olarak anılan bu olaydan sonra Asker olan devlet başkanının Amerikan Hava kuvvetleri alıp Hawaii’ye götürüyor !! BU olaydan sonra bir 6 ay demokrasi çalışmaları denense de 1961 de Amerika bizim çocuklar bir darbe daha yapsınlar diyor ve ikinci bir darbe ile General Park Chung-Hee devlet başkanı oluyor. General Park dönemi Koreliler için bir dönüm noktası olmuş . İnsanlar askeri rejimden korksada gelişim gözlemleride için destek vermişler . Gelişimin sebebinin Park ‘ın altyapı sistemi olarak Japonya yı örnek alması deniyor .Bu dönemde Kore yollar – barajlar – şehir yapılanması ile ilgili baya yol katetmiş . Ama hala Kore’yi bugünkü Kore haline getiren kırılma noktası oluşmamış .1979 yılında General Park yerini başka bir askere teslim etmiş . General Chun Doo Hwan 1987 yılına kadar ülkeyi yönetirken artık Koreliler yeter demişler . Birkaç hükümet karşıtı gösteri askeri cuntayı demokratik seçime zorlamış. Ve gerisi demokrasi .

Az önce bahssettiğim kırılma noktası 1980’lerde gerçekleşiyor . 80 öncesi bütün yatırımı betona yapan Koreliler betondan para gelmeyeceğini anlayıp teknolojiye ve bilime yatırım yapmaya başlıyorlar. İşte bu noktada artık ekonomi yön değiştiriyor . 1980’lere kadar Türkiye ve Güney Kore aynı ekonomik hatta ilerlerken bu tarihten sonra Kore yükselişe geçiyor biz yerimizde saymaya devam ediyoruz . Sene 2019 …Biz hala hangi dereyi kurutup baraj yapsak hangi ormanı kesip TOKİ Yapsak hayali kurarken Kore Samsung – LG , Hyundai , Kia … vb markalarla bilim teknolji üretiyor. Biz hattımızı koruyup yerimizde saymaya devam ediyoruz …

Seoul bugün Dünya’nın en büyük metropollerinden biri . 10.000.000 a yaklaşan bir nüfüsü ve hiç bitmeyen bir enerjisi var .Alan olarak çok küçük olmasına rağmen altyapı ve ulaşım ağı çok sistematik olduğu için şehir içinde ulaşımda pek sıkıntı yaşamıyorsunuz . Sadece ulaşım ağı haritasını anlayana kadar bir kaç kere yanlış istasyonlarda inme durumu olabiliyor 🙂 Metro ağı çok gelişmiş insanlar işe giderken özel araçları yerine toplu taşımayı tercih ediyor . Bizim kent kart tarzı kartları kredi kartlarına entegre etmişler direk kartınızı okutup devam ediyorsunuz .

Seoul’a ulaşım için 2 tane havalimanı seçeneğiniz var . Fakat Uluslar arası uçuşlar için genellikle Incheoun Havalimanı kullanılıyor. Incheoun ‘dan Seoul a ulaşım 45dk-60dk arasında . Bence en kolayı dırek otobüs kullanmak sizi şehir içinde gitmediğiniz bölgeye durağa götürüyorlar.Bunun yanında metro da kullanabilirsiniz.Eğer sıcak bir ülkeden geliyorsanız ve Korede mevsim kış ise ilk indiğinizde bir donma olayı yaşayabilirsiniz çünkü gerçekten çok soğuk . Kuru bir ayaz var Seoul’da özellikle geceleri.Ulaşım hatları ile ilgili çok güzel telefon uygulamaları var . Siz bulunduğunuz istasyonu ve gitmek istediğiniz istasyonu yazıyorsunuz uygulama bütün aktarma yapacağınız yerleri gösteriyor. Bu önemli çünkü aktarma işi biraz karmaşık bazen 🙂

Korede insanlar çalışmayı çok seviyor . Geceleri geç saatlerde bile fazladan mesai yapan insanları görmek mümkün . Ama bunun yanında eğlenmeyi de çok seviyorlar. O sebeple sokaklarda sürekli yiyecek içecek bulmanız mümkün . Kore yemekleri başta biraz zor gelsede suan benim için favori konumdalar . 24 saat açık marketlerden soğuk gecelerde eve dönmeden cup lamyeon alıp hemen orda sıcak su ve mıcrodalga ıle ısıtıp yemek en sevdiğim 🙂 Arkadaşlarla yemeğe gittiiğimizde dikatimi çeken şey şu oldu . Özellikle ilk gittiğim zamanlarda yemeği sevdim mi sevmedim mi çok dikkat ediyorlar . Güzel yemek yemek onlar için önemli. Sofradan kimse aç kalmıcak .Tabi bunun yanında biraz utangaçlar . Özellikle yabancılar konusunda . Isınmaları biraz zaman alıyor .

Kore’de sanırım en çok para harcadığım şey Kahve . Kahve yapmayı biliyorlar ve çok güzel kahveciler var . Özellikle kış günlerinde vaktim oldukça şehrin daha içerilerine yani mimarinin daha geleneksel olduğu yerlere gidip kahve içmeyi çok seviyorum .Şehrin içerilerine doğru girdikçe atmosfer değişiyor . Daha yerel çalışan ufak lokantalar , insanların günlük yaşamı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz .

Aile yapısı bize çok benzer . Büyüklere saygı çok önemli.Toplu taşımalarda heryerde yaşlılar için ayrılmış özel alanlar var ve bu alanlara kesinlikle saygı gösteriliyor . Hatta yılın bir günü küçükler ailenin en büyüklerini geleneksel kıyafetler ile ziyaret edip önünde diz çöküp teşekkür ediyorlar . Ben Heejung’ın dedesi ile tanışmaya gittiğimde biraz farklı oldu ama . Bizi kahvaltıya davet ettiler . Dışarda çok sağlam kar yağıyordu . Bizde birkaç hediye alıp kahvaltıya gittik . Kahvaltının ortasında Dede bana içki içermiyim diye sordu ? Bende tabi anlamadım . Kahvaltıda böyle Bir şey kültürün bir parçası mı nedir bilemedim . Heejung hemen araya girip bana açıkladı . Dede beni sevdiği için sevgisini göstermek için erkek – erkeğe bir kadeh tokuşturalım demek istemiş.Bende tamam dedim . Dışarda yağan karı izleyip birer kadeh içki içtik. İkinci gidişimde sofraya herşey önce ev yapımı bir şarap getirdi . Sonra bir kadeh içip bütün şişeyi bana içirdi .

Kahvaltı kültürü bizden biraz farklı . Bizdeki gibi peynir zeytin olayı yok . Aslında birçok yerde yok . Koreliler kahvaltıda normal bir öğün gibi ne varsa yiyiyorlar . O yüzden önceden hazırlık yapmak güzel olabilir. Çay bulmak biraz zor . Sallama çay vs var tabi ama demleme çay arıyorsanız biraz zor . Korede bir gün Türk Lokantasına gidelim dedik acaba nasıl yapıyorlar . Orda yemekten sonra nasıl bu işe başladıklarını sordum . Abi Gaziantepli 12 yıl önce Seoul’a gelmiş . İnşaat işi yapıyormuş. Sonra bakmış ki böyle bir açık var . Birkaç akrabasını çağırıp kebapçı açmış . Sonra işler iyi gidince aynı sokakta bir dönerci açmışlar. Sonra birde baklavacı olsun demişler . Ben gittiğimde ekmek fırını açıyorlardı !! Aslıdan sadece bu değil başka işler yapan Türklerle de karşılaştım . Hayatlarından memnun gibiydiler .

Kore ile ilgili çok fazla yazıcak anı paylaşıcak fotoğraf var . Bu böyle bir giriş gibi olsun fırsat buldukça başka yazılarda yazarım Kore hakkında .

İyi Günler Dilerim 🙂

 

Yorum Yaz

Pin It